... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

26.03.2004   

Muddosloví:  Ceny léků po vstupu do EU. Vzrostou v důsledku změny výpočtu DPH?

Se vstupem do EU a příslušnou novelou zákona zřejmě zmizí poněkud exotický způsob výpočtu DPH u léků. To by mohlo znamenat jejich zdražení.

Maximální cena léku pro pacienta je u nás regulována poměrně komplikovaně. Pro nás je ale důležité, že se odvíjí od výrobní ceny léku. K výrobní ceně si totiž obchodníci (většinou distributor a lékárna) mohou přirazit maximálně 32% (zase platí, že existují výjimky, ale je jich málo).


Prodává-li tedy výrobce lék za 100 Kč bez DPH, může cena pro pacienta být maximálně 132 Kč bez DPH.


A teď přijde ta exotika: Řekněme, že distributor si z přirážky vezme 10% a lékárně zbyde  22% (pozor! to jsou procenta z ceny výrobce, nikoli z nákupní ceny lékárny)


Cena distributora pro lékárnu bude tedy 110 Kč + DPH 5%, tj. 110 Kč + 5.50 Kč, celkem 115,50 Kč.


Cena lékárny pro pacienta bude 132 Kč + DPH, ale pozor, DPH distributora!. To znamená, že pacient zaplatí 132 Kč + 5.50 Kč, celkem 137.50 Kč. Jinými slovy, přirážka lékárny není zdaněna.


Podle informace Českého rozhlasu (ČRo ale mlží ohledně té přirážky 32%, tu by si lékárna mohla vzít jen při přímém nákupu od výrobce) je s exotikou konec a DPH u léků se bude počítat stejně, jako u čehokoli jiného.


Pacient tedy zaplatí 132 Kč + DPH 5%, tj. 132 Kč + 6.60 Kč, celkem 138.60 Kč. Na stokorunovém léku tedy může zaplatit o 1.10 Kč více.


Tak teď nevím, jestli je to další zdražení a nebo je to takový pakatel, že není jasné, proč se ten exotický výpočet dosud praktikoval. Pokud to z textu nevyplynulo, upozorňuji, že toto byl výpočet pro případ, že se uplatní maximální přirážka, k čemuž lékárnu samozřejmě nikdo nenutí. Zrovna tak celá situace pro pacienta závisí ještě na úhradě pojišťovny a na ceně výrobce. Všechny tyhle ceny se mohou hnout, takže předpovídat skutečnou změnu dost dobře nejde.

Zapsáno 26.03.2004, 8:48:00      ( mudd )      
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/32908
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0403archiv.php#32908">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Ceny léků po vstupu do EU. Vzrostou v důsledku změny výpočtu DPH?</a>


Komentáře

(poslední jsou až dole)

(Filip Rožánek - Mail - WWW) Vloženo 26.03.2004, 09:36:00

Když už vzrostou, tak vinou, ne "díky" :-)

nojo (Mudd - Mail - WWW) Vloženo 26.03.2004, 10:02:35

To mám z toho čtení novin ;-)Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   


[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...