... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

22.03.2004   

Muddosloví:  Bojujeme proti terorismu. Ale kdo to je?

Média neustále propírají neshody (zejména mezi Evropou a Amerikou) v metodách použitých v boji proti terorismu. Nemohu se zbavit pocitu, že rozpory v otázce JAK bojovat s terorismem vycházejí z odlišného pohledu na to, KDO je vlastně tím hlavním nepřítelem.

Zkusme si zrekapitulovat typologii teroristů, přesněji řečeno skupiny, do kterých byli nebo jsou různými autoritami zařazováni. Na výběr je několik variant, které se zejména mírou spojení s většinovým veřejným míněním. Je velmi pravděpodobné, že teroristé nepocházejí jen z jedné z nich. Klíčová otázka ale zní, která kategorie představuje největší nebezpečí.


A. Pošahaná individua. Jedná na základě nejasné individuální motivace. Takové individuum obvykle nezíská podporu veřejnosti, ať už bojuje za cokoli, pokud vůbec za něco bojuje. Čin pak není obvykle ani vnímán jako terorismus, spíš jako hrůzný kriminální čin. Získá-li pachatel něčí podporu, je to nejspíš proto, že se veze na vlně terorismu typu C-E.


Vůči těmto pachatelům, obávám se, není obrany. Pošuk se najde kdykoli kdekoli, prevenci je možné vést na úrovni rodiny, školy nebo podchycení problémových jedinců lékařem, ale nějaký Hérostratés se najde vždycky. Na druhé straně ač je jeho čin hrůzný, nejspíš nenajde následovníky.


B. Zločinecká banda. Její motivace je ekonomická a tomu odpovídá i cíl jejich akcí. Ačkoli to tak vždy nemusí vypadat. Pokud to tak nevypadá, je to zase obvykle tím, že se vezou na vlně C-E. Takové svezení umožňuje výborně legitimizovat víceméně jakýkoli čin. Někdy je těžké určit, jestli ekonomický terorismus je je primárním účelem nebo jen způsobem, jak si vydělat na terorismus politický. Více např. B.Kuras: Ekonomika globálního terorismu.


K boji se zločinci je určena policie. Pokud je skupina pachatelů relativně izolovaná a nemá zázemí dané podporou "nevinné" společnosti, mělo by stačit nasayení kriminalistických metod když ne k její eliminaci tak alespoň k razantnímu omezení.


C. Chudáci dohnaní okolnostmi k terorismu jako krajní možnosti. Tahle skupina, pokud existuje, vyjadřuje terorismem svoji frustraci. A nebo zařazením teroristů do této skupiny vyjadřuje mluvčí frustraci vlastní? Z toho, že by musel přiznat pachateli roli agresora? V duchu známého vtipu o dvou sociolozích a zmláceném člověku: "Ten, kdo tohle spáchal, potřebuje naši pomoc."


V každém případě, jestliže je toto zařazení správné, má smysl opatrný přístup a vyjednávání či pomoc.


D. Menšinová ideologizovaná skupina se sklony k terorismu. Taková menšinová skupina zastává jasné ideologické cíle, ale nezískala ještě podporu veřejnosti. Na provedené teroristické útoky veřejnost NEreaguje nadšením, oslavami v ulicích a podobně.


Tahle skupina, nebo přesněji řečeno způsob jejího potírání se příliš neliší od typu B. I zde mají bezpečnostní složky zejména výhodu v podpoře veřejnosti, která s útoky nesouhlasí.


E. Radikalizující se ideologie často s podporou (někdy popíranou) některých států a jejich veřejného mínění. Tahle skupina je jednoznačně nejnebezpečnější. Příslušníci této skupiny se mohou opřít o zázemí veřejnosti nebo i vlád. Navíc se na hnutí nabalují i další jedinci či skupiny předchozích čtyř typů. Má-li hnutí podporu veřejnosti, není problém naverbovat pachatele dalších akcí. Má-li navíc hnutí i tichou podporu vlád, může úspěšně provádět indoktrinaci veřejnosti a za její podpory si pak klást vůči vládám další požadavky.


Proti teroristům tohoto typu se už jednotlivě bojovat nedá, je jich moc a není problém naverbovat další. Jedinou cestou pro omezení jejich aktivit je odříznutí od jejich zdrojů. To znamená od materiální podpory (státy i soukromníci), azylu (státy trpící výcvikové tábory a pod.) a zejména zarazit jejich ideologickou podporu. Volání do svaté války je jako droga a duchovní vůdci jsou jejími dealery. Represe konzumentů ji nezastaví.

Podstata sporů mezi Evropou a Amerikou je v odlišném pohledu na to, proti čemu vlastně bojovat. Zatímco evropští představitelé tvrdí, že v boji proti terorismu typu B, C a D Amerika selhává, jsou Američané zklamaní z toho, že jim Evropa v jejich bodi proti terorismu typu E málo pomáhá.


Tyhle dva odkazy snad tenhle dvojí přístup ilustrují:PS: Tohle bylo napsáno ještě předtím, než jednoho "dealera" zabili. ( iHNed: EU odsoudila likvidaci šajcha Jasína )


PPS: Tahle úvaha původně vznikla jako komantář tady.


 


 


 

Zapsáno 22.03.2004, 19:41:00      ( mudd )      
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/32238
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0403archiv.php#32238">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Bojujeme proti terorismu. Ale kdo to je?</a>


Komentáře

(poslední jsou až dole)

(binarniladin - Mail - WWW) Vloženo 22.03.2004, 20:34:43

Izraelci už zase píchli do vosího hnízda a tak to vypadá, že o skupině E teď bude zase trochu víc slyšet. Je strašně obtížné k tomu zaujmout postoj, myslím, že není sporu o tom ,že Jasín patřil minimálně za mříže, ale stojí jeho smrt za všechny ty nepříjemnosti co teď Izrael čekají?

(Ancoram - Mail - WWW) Vloženo 22.03.2004, 23:07:50

Ten typ E je nejzajímavější. Podle znaků lze do něj totiž zařadit fakt skutečné teroristy, bez ohledu na to, jaké hodnoty, jak říkají, hájí... :)

pro binarniladin (Mudd - Mail - WWW) Vloženo 23.03.2004, 08:43:23

Je těžké k tomu zaujmout jednoznačný postoj. I pro mě, taky se nesnažím tvrdit, že jen ten jeden způsob řešení je správný. Bohužel mam pocit, že jak Evropani tak Američani to tak vidí. Přitom by jako dvojice hodný-zlý mohli být nesmírně efektivní. (A nebo to třeba jen hrajou, ale moc bych tomu nevěřil).
Co se týče Jasína, dokážu si těžko představit, že by NEbylo píchnutím do vosího hnízda, kdyby ho jenom zatkli. Nedokážu posoudit, jak byl nebezpečný, ale pokud už ho museli dvakrát pustit, jednou výměnou za mír s Jordánskem a jednou za rukojmí ...Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   


[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...