... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

31.12.2007   

Muddosloví:  Rok se s rokem sešel ....

.... a nic zvláštního se vlastně nestalo

V politice se řešila Topolánkova milenka a Paroubkova nejdřívmilenkaapotommanželka. Na ostatní nebyl důvod něco takového vytahovat.

Zastavili trestní stíhání Čunka, což je špatně, protože všíchni přece z novin víme, že je to grázl. Zrušili rozsudek nad Mlynářem, což je naopak správně, protože všichni víme, že je hodný a zlá byla soudkyně. Zastavili trestní stíhání proti Bursíkovi, ale udělali to tak rychle, že si ho média nestačila podat. A proč taky, když nikoho nevystěhoval. Na ostatní nebyl důvod něco takového vytahovat.

Do toho v pozadí prošla reforma daní a zdravotnictví, ale jelikož je to obtížné téma, tak se tím nikdo moc nezabýval. Jedině snad když si Drrath otevřel otvor nebo když naši furianti prohlásili "Ten punč já platit nebudu", trochu to zčeřilo hladinu. Naštěstí se ale vždycky včas někdo narodil nebo umřel, takže se nedá říct, že by národ zůstal neinformován.

Tak aspoň pár vlastních objevů (pořadí nedává žádný smysl) — aneb co mě v letošním roce na internetu zaujalo


Snad ten nový rok bude zábavnější.

A nebo raději ne ... ;-)

Zapsáno 31.12.2007, 18:53:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/635895
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0712archiv.php#635895">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Rok se s rokem sešel ....</a>

28.12.2007   

Muddosloví:  ČESKÉ DRÁHY CÍRKVÍM !

Osvítilo mě. Tedy, trklo mě to, když jsem četl tohle. Každý má někdy pocit, že ví, jak zachránit svět, já ho mám teď ....

Léta se řeší problém, jak zajistit fungování Českých drah. Léta se řeší problém, jak umožnit náhradní restituce majetku zabaveného církvím. Proč nevyřešit oba problémy současně?

Vydělají všichni:

Neřekl snad Ježíš "Já jsem cesta" ? No, možná neřekl, ale zní to dobře ne? Nechají si církve ujít příležitost oslovit Zachea nádražním rozhlasem?: "Na třetím nástupišti ukončete nástup do katolického rychlíku Sv. Václav, který dále pokračuje do Pardubic a České Třebové. Vůz s kaplí je zařazen v přední části vlaku. V Pardubicích je možný přestup do evangelického osobního vlaku Komenský ve směru Přelouč a ekumenického rychlíku Jeruzalém do Havlíčkova Brodu."

Promiňte, musím končit, za chvíli mi to jede. Dá-li Bůh.

Zapsáno 28.12.2007, 19:07:00      ( mudd )       Komentáře (3)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/635920
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0712archiv.php#635920">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: ČESKÉ DRÁHY CÍRKVÍM !</a>

1.06.2006   

Muddosloví:  Předvolební úvahy pravicového voliče

Asi nejsem jediný, kdo ví, že bude volit se skřípěním zubů.

Pokud se člověk podle politického kompasu pohybuje názorově nedaleko středu někde v pravém dolním kvadrantu (pravice-liberál), moc voleb nemá. Pokud se někomu taky honí hlavou, jakou taktiku zvolit, třeba mu tahle úvaha k něčemu bude.

Pomůcky:
Letos se na internetu objevila řada pomůcek, které nabízejí možnost porovnání vlastních názorů s názory, programy, nebo hlasováním některých stran. Asi nejlepší mi přijde kohovolit.eu (zajímavé je, že podle stran mi vyšla nejbližší KDU-ČSL, ale podle konkrétních poslanců Martin Říman z ODS), ale další jsou i na iDnes.cz nebo aktuálně.cz .

Výchozí předpoklady:

  1. Jak jsem se už zmínil, jsem poněkud pravé orientace, takže vypadávají levicové strany.
  2. Představuju si parlament, kde se pracuje, ne kde se kecá. Chápu, že rétorické schopnosti mají při přesvědčování svou váhu, ale nepřeceňoval bych to. Takže volit podle toho, kdo vypadá v televizi nejsympatičtěji asi nemá cenu.
  3. Má-li být strana k něčemu dobrá, nestačí, že dokáže postavit pár osobností pro parlamentní volby, chtělo by to nějaké zkušenosti z politiky na nižší úrovni, stranické zázemí, odborné zázemí, ... Tím vypadává většina malých stran.
  4. Spíš než konkrétní sliby v programu mě zajímá směřování konkrétní strany. Jinými slovy "zrušíme X" nebo "zavedeme Y" mě zajímá míň, než dlouhodobé směřování. Až se totiž budou po volbách tvořit koalice, strany své sliby snadno obětují. Pak bude spíš podstatné, kam směřuje koalice. A to se odvíjí od toho, jak silně dokážou jednotlivé strany za tímto směřováním stát. Tím vypadávají další strany.
  5. Ano, vím že je to sprostá manipulace ze strany médií, ale většina stran opravdu nemá šanci se do parlamentu dostat. Budu přihlížet k průzkumům.
  6. Změna není program.

Co prolezlo filtrem (abecedně, aby se někdo neurazil), jsem si označil plusy a mínusy, některé záležitosti budící údiv jsou označené otazníkem
KDU-ČSL
+ Je to poměrně jasně vyhraněná konzervativní strana. Člověk ví, do čeho jde.
- Jejich snaha "konat dobré skutky" se občas mění v pokusy o násilné vnucení drakonických řešení (Karas-potraty, Severa-drogy, Janeček-kouření). Je otázka, jestli tyhle extrémy u nich představují úchylku nebo trend.
- Jejich vazba na katolickou církev — viz třeba kravál kolem smlouvy s Vatikánem
+- Jsou skoro v každé koalici, což sice na jedné straně vypovídá o určité "bezzásadovosti" na druhé straně v ní dokážou hrát poměrně významnou roli v kontrastu se svým volebním výsledkem (teď s Paroubkem teda ne). Otázka je, jestli malá strana (nebo malý stát — že, Česko?) může mít jinou, úspěšnější, taktiku, než lavírovat mezi většími spojenci abýt tak trošku kurva ;-)
+ Jejich politici na této úrovni bývají poměrně vyzrálí lidé, nevzpomínám si na žádného mladíčka, co by šel ze školy do politiky a nikdy nedělal nic jiného
? Ač se ohánějí prioritami jako rodina a solidarita, jejich lidi podezřele často (na tak malou stranu) končí jako ministři obrany, vnitra, zahraničí. A nebo jako ředitel BIS ;-)

ODS
+ Je to pravicová strana. Doufám. Alespoň podle ODS mínus .
- Ale po Topolánkově smlouvě už si tím nejsem tak jistý. Skoro mi to připadá, jako by zahodili modrou šanci a rozhodli se před volbami změnit orientaci. Pro mě je to signál určité bezzásadovosti.
- Některé politiky tam fakt nemusím. Možná, protože je mi to teoreticky nejbližší strana, na ni uplatňuji jiná kritéria.
- Tlustý mě nějak nedokázal přesvědčit o své enomické erudici, na Julínka jsem jenom zíral, u paní Němcové mám tak trochu pocit, že byl uplatněn princip pozitivní diskriminace, výstupy stínové vlády vůbec ... hmmm :-( Její práce v opozici mě teda moc nepřesvědčila. Prohlášení typu "Pan X škodí této zemi a měl by odstoupit" tam snad generuje nějaký automat. Po modré šanci už neštěkne pes.
- Ve vrcholové politice se uplatňují lidé, kteří vylezli ze školy rovnou do vrcholové politiky (Langr, Pospíšil, jaká je vlastně role Dalíka?)
+ Připadá mi, že má poměrně schopné hejtmany
- Mám pocit, že by potřebovala obměnu. Jenže pokud dostane hodně hlasů, tak k ní nedojde — bude to vykládáno jako úspěch současných představitelů a ne jako zoufalý krok zoufalých voličů


SNK-ED
+ Poměrně sympatický program, pár poměrně zkušených lidí ...
- ... jenže ti už většinou sedí v Evropském parlamentu
+ Poměrně dost lidí ze samosprávy (hlavně díky SNK)
- Mizerné procento v předvolebních průzkumech !!!
? Můj dojem (možná mylný) je, že se hlavně v případě ED jedná spíše o stranu pražskou a Evropskou, než celočeskou (možná souvislost s předchozím bodem?)


Zelení
+ Je tam pár celkem slušných lidí ...
- ... ale ti, co znám, jsou stejně na nevolitelných místech
? Taková zvláštní kombinace autoritářství v oblasti životního prostředí a liberalismu ve všem ostatním
- Uhl a spol
- Interval mezi skandály v jejich vedení je kratší, než jejich volební období
? ještě že volby budou už tak brzo, snad se do té doby nestihnou pobít nebo vyloučit ;-)

Závěr:
Na základě těchto úvah jsem vyloučil Zelené a nejspíš i SNK-ED. Zbývá ODS a lidovci. Poslední dobou se ODS tak rozplizla, že mám pocit, že lidovci jsou skoro víc napravo. A nebo aspoň vím, kde jsou :-) . Pokud jde o jejich úchylky, nemají naštěstí tolik hlasů, aby je prosadili a to zbylé konzervativní směřování mi celkem vyhovuje. ODS by mi vyhovovala svým směřováním asi nejvíc, ale jejím vedením jsem čím dál tím víc otrávený.

Takže si asi za plentou hodím korunou.

A budu kroužkovat.

Zapsáno 1.06.2006, 14:53:37      ( mudd )       Komentáře (7)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/335770
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0606archiv.php#335770">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Předvolební úvahy pravicového voliče</a>

17.11.2005   

Muddosloví:  Některé souvislosti některým voličům unikají

Občas se divím, jak se někteří lidé domnívají, že je stát jakási instituce oplývající penězi bůhvíodkud, která se musí postarat. I tihle lidi mají volební právo. Ale říkám si, že stát je asi pro někoho příliš velká abstrakce, že by to chtělo vysvětlit na příkladu něčeho jednoduššího, třeba společného domu.
Ale už si to myslet přestávám ...


Příspěvek jednoho souseda na schůzi členů bytového družstva: "Já nevím, proč by se z našich peněz měly platit opravy oken na chodbě. To ať zaplatí družstvo."


I on má volební právo.


Ach jo.


Berte to jako příspěvek k dnešnímu výročí ...

Zapsáno 17.11.2005, 10:03:00      ( mudd )       Komentáře (9)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/229171
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0511archiv.php#229171">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Některé souvislosti některým voličům unikají</a>

10.05.2005   

Muddosloví:  Stereotyp a nuda

Recenze jedné publikace, která současnou fotografii opravdu, ale opravdu nikam neposune.

Pokud se některému fotografovi podaří vydat publikaci s více než 200 fotografiemi, čekal by dnes milovník fotografie, že se bude jednat o dílo výjimečné. Jediné, co ale publikace Ladislava Hagary nabízí, je nuda. Zdráhám se napsat šeď, protože fotografie jsou barevné, ale popisnost a stereotyp jsou asi nejvýstižnějšími výrazy, kerými lze publikované fotografie charakterizovat. Autor rezignoval na jakýkoli experiment, čtenáře ubíjí stereotypním střídáním fotografií s doprovodnými texty a snad jediným oživením je občasné střídání formátů naležato a nastojato. Práce s protisvětlem, pohyb fotografovaného subjektu nebo dokonce záměrné rozostření, to jsou postupy, kterých se autor ani náhodou nedopouští. Ani po stránce kompoziční se nedá mluvit o nějakém objevu. Aranžované objekty v několika základních kombinacích umístěné uprostřed snímku na neutrálním pozadí. Nic, co by bralo dech.
Totéž co o fotografiích lze napsat o doprovodných textech. Suchý popis bez špetky poezie. Prvoplánové popisy bez hlubších uměleckých ambicí. Stereotypní struktura textu. Stereotypní řez písma. Monotónní opakování formy stránku po stránce.
Pro umělecky náročnějšího čtenáře bude tato kniha utrpením. Fotografie jsou líbivé ale jeho touhu po hlubším prožitku neuspokojí. Snad v nějaké umělecky méně náročné skupině čtenářů by mohla tato kniha najít své místo. Možná se bude dobře vyjímat někde na chatě či na chalupě, ale mezi publikacemi současné tvorby její místo rozhodně není.Ladislav Hagara: Atlas hub. Vydala a vytiskla Neografia s.p. Martin, 1993. ISBN 80-85186-24-1

Zapsáno 10.05.2005, 22:30:00      ( mudd )       Komentáře (23)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/147217
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0505archiv.php#147217">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Stereotyp a nuda</a>

4.04.2005   

Muddosloví:  Nevstoupíš dvakrát do stejné hospody

Filosofická úvaha o kontinuitě znovuzrození, o stárnutí a uvolnění místa mladším a o využití některých klávesových zkratek, kterážto (ta úvaha) měla být původně nadáváním na kvalitu hospod.


Celý příspěvek

Zapsáno 4.04.2005, 23:27:00      ( mudd )       Komentáře (4)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/132740
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0504archiv.php#132740">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Nevstoupíš dvakrát do stejné hospody</a>

31.01.2005   

Muddosloví:  ČT nejspíš zapíchla Největšího Čecha předčasně

Kolem 19:50 už stránka www.nejvetsicech.cz presměrovává na www.czech-tv.cz. Asi už padla, tak to někdo přesměroval, aby mohl jít domů.

Á, pozor změna, o pět minut později už zase přesměrovává správně. Hlasovat se ale nedá, hlásí to problémy s databází. Asi už ho vzbudili a teď nahazuje databázi.


Update: Po chvíli se mění chybová hláška na "zkuste to znovu později"  a ještě za chvíli už se to váří, že ji to odeslalo. Teď ještě jestli přijde ten potvrzovací mail.


Update2: Tak mail s kódem pro potvrzení volby nedorazil ani do rána

Zapsáno 31.01.2005, 20:00:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/108674
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#108674">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: ČT nejspíš zapíchla Největšího Čecha předčasně</a>

  

Muddosloví:  Irák - jak je to vlastně s procenty voličů

Původně to měl být příspěvek na téma "novináři sčítají hrušky a jablka". To si stejně neodpustím. Aspoň iDNES smíchala lidi a voliče. Ale to, co mi na těch číslech přišlo nejvíc divné, totiž proč bylo TAK MÁLO voličů, ve skutečnosti až tak divné není. Irák je plný dětí.
Přes početné sebevražedné atentáty přišlo k urnám přes 60 procent lidí — a o kus dál: "K urnám přišlo asi 8 milionů Iráčanů, tedy něco přes 60 procent registrovaných voličů," řekl mluvčí komise Farid Ajar.

Svůj hlas odevzdalo osm milionů lidí, tedy zhruba 60 procent registrovaných voličů. Oznámil mluvčí ústřední volební komise Faríd Ajar.

Volební komise odhadla celkovou účast přes šedesát procent.

k urnám přišlo nejméně 60 procent voličů. Na základě prvních odhadů to večer oznámila ústřední volební komise


Dost jsem se zarazil, že by 8 milionů voličů tvořilo 60% z celkového počtu voličů. To by znamenalo, že zaregistrováno bylo něco přes 13 milionů lidí. Jenže Irák má kolem 25 milionů obyvatel.


Tak jsem to začal zkoumat a fakt: Podle CIA Factbook jen děti do 14 let predstavují víc než 40% populace (u nás je to 15%), předpokládám, že se volí až od 18 let, takže ta čísla asi sedí. Ovšem při tomhle růstu populace (2,74%) bude za pár let Irák ještě větším problémem, než je teď.

Zapsáno 31.01.2005, 10:42:36      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/108426
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#108426">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Irák - jak je to vlastně s procenty voličů</a>

19.01.2005   

Muddosloví:  Vietnamci a falešné značkové oblečení

Asi jsem divnej, ale některé věci prostě nechápu. Má vůbec falšování značek nějaký smysl?

Když si jdu koupit do tržnice nějaké hadry od Vietnamců, jdu tam s tím, že potřebuju něco levného a jsem smířený s tím, že kvalita tomu bude odpovídat. Dokonce i když je na tom napsáno Adidas. Problém je v tom, že pokud chci něco "noname" (doufám, že "noname" není taky nějaká značka), tak mám kolikrát smůlu. Na všem je nějaké logo nebo značka a tak holt vybírám aspoň něco, co moc neřve. Ale můžu si ukroutit hlavu, stejně nechápu, co to má za smysl.


Skutečně falešná značka tak zatraktivňuje zboží, aby stála obchodníkům za riziko neustálé buzerace? Rozumí tomu někdo?

Zapsáno 19.01.2005, 16:30:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/103804
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#103804">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Vietnamci a falešné značkové oblečení</a>

6.01.2005   

Muddosloví:  Největší Čech II. - moje nominace

Uvažoval jsem o tom, že nominace seřadím podle priority, ale nakonec jsem rezignoval a použil chronologické řazení. Při výběru jsem občas narazil na to, že některé osobnosti byly časově nebo prostorově obklopeny několika nahrávači. Co by byla osoba X, kdyby nebylo osoby Y? Je to spravedlivé? Neměl bych nominovat spíš osobu Y? Nakonec ne, ale aspoň se ji pokusím zmínit.


Symbol českého státu a jeho příslušnosti k západokřesťanské církvi, která ať chceme či nechceme nás spojuje s tím, čemu dnes říkáme západní civilizace. Proslavil se zejména svou smrtí z rukou bratra Boleslava I., ale význam jeho legendy daleko přesahuje význam jeho vlastní osoby. Podařilo se mu proniknout až do anglosaských koled. Ale kde by byl, nebýt jeho babičky Ludmily.


 Skutečný sjednotitel českého státu. Teprve po vyvraždění Slavníkovců (dnes bychom řekli "drtivé porážce opozice") se přibližně dnešní české území dostalo pod jednotnou vládu. Zřízením biskupství dosáhl české církevní samostatnosti. Přivedl do země benediktiny a jejich know-how v oblasti zemědělství a informačních technologií. Více třeba zde.


 Po letech bratrovražedných bojů mezi Přemyslovci (které by ale bůhvíjak dopadly, nebýt velkorysosti jeho bratra Vladislava Jindřicha, který se dobrovolně podvolil — doslova šokující ;-) stabilizoval vládu a dokázal udělat z českých zemí významnou součást římské říše. Nejen že od Fridricha II. získal pro ně dědičně statut suverénního království (a pro sebe dědičnou královskou korunu), ale i úřad kurfiřta, jednoho z volitelů císaře. Boj s církví ale prohrál. Je otcem sv. Anežky a populární dánské královny Dagmar.


 Po smrti svého otce Jana Lucemburského, který se proslavil hlavně jako gotický kamikadze "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal" v bitvě u Kresčaku převzal království ve zbědovaném stavu, ale dokázal kombinací obratné diplomacie, manažerských schopností a občasného násilí či podrazů udělat z českých zemí mocné centrum tehdejší kultury.


 Jako náboženský myslitel a reformátor církve dokázal pořádně provětrat prostředí katolické církve, přičemž projevil velkou osobní statečnost. Z hlediska českého má na svědomí nabodeníčka zvrhnuvší se později v diakritiku. Prosadil u Václava IV. Dekret kutnohorský, kterým se pražská univerzita dostala do českých rukou. Bohužel tak ztratila svůj mezinárodní charakter. Za to, co se dělo po jeho smrti nejspíš moc nemohl.


 Politik dost schopný na to, aby dosáhl svého zvolení českým králem, aniž k tomu měl podporu ve svém původu. Dokázal udržovat jednotu země rozdělené náboženstvím, odolávat křížové výpravě i papežské klatbě. Po období náboženských válek zkonsolidoval zemi. Udržel náboženskou toleranci vzhledem ke katolíkům a protestantům, ale Jednotu bratrskou pronásledoval. Jeho zahraničně politické aktivity bývají občas prohlašovány za zákled EU. Málo se ale mluví o tom, že byly zaměřeny proti Turkům.


 Katolík, luterán, nakonec český bratr. Vzdělanec a sběratel. Představitel českých stavů v neklidné předbělohorské době. Ačkoli musel kvůli rodovým dluhům prodat řadu panství, dokázal ještě najít peníze na vyplacení Pasovských aby v roce 1611 odtáhli ze země.


 Židovský učenec, představitel atmosféry rudolfinské doby, legendární tvůrce tajemného Golema a nakonec i genia loci dnešní Prahy.


 Poslední biskup Jednoty bratrské, pedagog, rozenkrucián. Položil základy pedagogické vědy a měl výrazný podíl na vpádu Švédů na konci třicetileté války.


 Novinář, básník, politik. Realista a hlavně břitký satirik. Jeho texty se stále dají číst.


 Zakladatel Československé republiky, univerzitní profesor, politik. Za posledních patnáct let se o něm snad napsalo všechno.


 Ne to není vtip. Není tu jako největší vynálezce, sportovec, básník či daltonista. Mýtus JC nám dovoluje s nadhledem se podívat na náš komplex malosti, vytváření mýtů o velikosti a hádání se o maličkostech. A na tkový nadhled to musí být velký Čech ...


Všimli jste si? Nějak se mi velcí Češi přemnožili :-)

Zapsáno 6.01.2005, 8:12:00      ( mudd )       Komentáře (4)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99062
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99062">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Největší Čech II. - moje nominace</a>

5.01.2005   

Muddosloví:  Největší Čech I. - Kritéria

Anketa o největšího Čecha mi přijde jako docela dobrý nápad. Ani ne tak proto, že by se konečně ukázalo, jako spíš proto, že od ní čekám "nastavení zrcadla". Mohla by nám toho totiž hodně říct o nás.

Když jsem přemýšlel, koho nominovat, nejdřív jsem si začal psát jména. Bylo jich hodně. Začal jsem jednotlivé osobnosti vzájemně porovnávat a došlo mi, že je to špatný začátek. Musím se odpíchnot od nějakých kritérií. Upozorňuji, že jsou to moje kritéria a nečiním si nárok na jejich univerzalitu či objektivitu. Už sám pojem "největší" je čistě subjektivní. Kdyby měl být objektivní, nebylo by potřeba hlasování, stačil by metr ;-)


Především si musím ujasnit, v čem spočívá velikost. Je důležitější, jaký člověk byl a co udělal, nebo jaký za ním zůstal mýtus? Fulghum v jedné své knížce říká "Věřím, že mýty jsou silnější, než skutečnost" a něco na tom bude. Řadu skutečností, které s mýtem nejsou v souladu stejně velikost mýtu převálcuje. Koho dnes zajímá, že praotec Čech byl nejspíš vrah, obézní Hus připravil univerzitu o její světovost, Balbín byl nejspíš tak trochu pedofilní a ke vpádu Švédů do Čech výrazně přispěl Komenský. To co nám velcí Češi zanechali, má samozřejmě často povahu materiální (Český stát, Karlův most, nabodeníčka, spisy, kontaktní čočky), ale pro ten vnímaný pocit velikosti má asi větší význam nějaký mechanismus hrdosti na své češství v souvislosti s dotyčnou osobou (To my, Češi, jsme dali světu pedagogiku! Jasněže Komenský, ale to byl přece Čech, ne? To my jsme postavili Karlův most, zabrali Českou kotlinu, porazili křižáky a vynalezli kontaktní čočky.).


Dalším důležitým argumentem pro velikost dotyčného Čecha je, zda se s jeho jménem setká člověk v cizině. Teď nemyslím zrovna Servíta nebo Kyseláka, ale třeba dobrého krále václava, o kterém si zpívá na Vánoce anglosaský svět, ačkoli to byl jenom kníže.


Dalším pro mě důležitým kritériem je identifikace dotyčného se zdejším územím či jazykem. Takže například příborského rodáka Sigmunda Freuda si škrtám a může si za to sám ;-)


Připadá mi velmi ošemetné nominovat nějakou současnou osobnost či osobnost doby nedávno minulé. Jednak proto, že nedávná historie se ještě neustálila a pohled na některé osobnosti se rychle mění, jednak proto, že si nevezmu na svědomí tu paseku, kterou by nadělalo vítězství žijícího čecha v jeho životě.


Nebudu nominovat ani žádného sportovce, jednak proto, že jsou většinou živi a jednak proto, že úspěch ve sportu považuju spíš za úspěch individuální, který ostatním přináší maximálně prožitek pocitu sounáležitosti s vítězem.


Přesné zadání zní Znáte někoho, kdo se narodil, žil nebo působil na území Čech, Moravy nebo Slezska? Zasloužil se o společenství žijící na tomto území a významně ovlivňuje jeho život? Na první pohled je to zadání neobyčejně vágní, vejde se do něj třeba i Ježíš, který se tu nenarodil, nežil ale nepochybně tu působil. Nejdřív jsem si říkal, že to je špatně. ale čím déle o tom přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že je to správně. Špatné by naopak bylo vytyčit dopředu mantinely, kdo nesmí být považován za největšího Čecha. Nepochybně se objeví spousta menšinových nominací s několika hlasy, ale podstatné je, kdo dostane nejvíc. Výsledek bude dán povědomím Čechů o své vlastní identitě a neměl by být předem omezován.


(Pokračování ráno)

Zapsáno 5.01.2005, 18:05:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99059
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99059">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Největší Čech I. - Kritéria</a>

1.01.2005   

Muddosloví:  Jaká asi bude role IT, až zase začne feudalismus?

Mimořádně pesimistická prognostická úvaha. Když je ten nový rok ;-)

Necítím se být povolán k diskusím, jestli budoucnost patří spíše open source projektům nebo komerčnímu software, případně jestli se vývoj bude ubírat spíše cestou software nebo hardware nebe něčeho, co je od každého kousek. Na těchto otázkách je totiž zajímavé hlavně to, jak málo lidí zajímá odpověď. Přesněji řečeno, zajímavý je odstup většiny uživatelů od samotných pokusů o pochopení problematiky.


Jak říká můj oblibený A. C. Clarke, jakákoli dostatečně pokročilá technologie je nerozlišitelná od magie. To by ale samo o sobě nebylo tak znepokojující. Dokud s úžasem zíráme na raketoplán nebo s hrůzou na Temelín, můžeme si říkat, že vlastní život máme stále ještě pod kontrolou, pokud pomineme riziko nějakých katastrof. I když něvěřícně hledíme pod kapotu vlastního auta a marně hledáme svíčky či karburátor, zbývá nám pocit, že existuje spousta dalších možností, jak se dopravit z místa A do místa B.


Prorůstání informačních technologií celým naším životem nás ale rozděluje na dvě kategorie. Na ty, kteří vědí, a na zbytek světa, kterému ti, keří vědí, říkají BFU. Samozřejmě můžeme namítnout, že je řada lidí, kteří s počítačem vůbec nepřijdou do styku. Jenže jak dlouho ještě? A co digitální televize, mobil, registrační pokladna, za chvilku i lednička či pračka? Nehledě na nepřímý kontakt prostřednictvím daňového přiznání, katastru nemovitostí nebo výplaty důchodů či porodného.


Tak jako se ve středověku dělil svět na ty, kteří věděli a na ty, kteří číst a psát neuměli, dostane se i v budoucnu většina populace do naprosté závislosti na těch pár lidech, kteří vědí, jak to funguje. Přístup k IT se postupně mění z racionálního na náboženský. První příznaky můžeme vidět už dnes. Většina uživatelů už nekomunikuje s těmi, kteří vědí, přímo, ale prostřednictvím nejrůznějších konzultantů, obchodníků a business analytiků. Když totiž komunikují přímo, zjišťují, že diferenciace dosáhla takového stupně, že si už nejsou schopni porozumět. Magický charakter technologií je vidět i na tom, jak stále více uživatelů  přistupuje k IT jako k černé skřiňce a způsob jejího ovládání se stále více ritualizuje. Mezi "Expecto patronum" a "Start — Programy — Účetnictví — Ucetni1 — Marena — Sprava databaze — opravit indexy" nevidí většina uživatelů žádný rozdíl. Prostě je potřeba na základě návodu provést určité kroky a zbytečně to nezkoumat.


Zajímavé je, že kromě těch, kteří vědí, existují ještě ti, kterým se věří, že vědí. Takoví šamani, kteří jednou na tu černou skříňku zkusili vyzrát, ono to vyšlo a od té doby je všichni volají, když něco potřebují. Když to nevyjde, tak to holt nevyjde, ale pořád je lepší to zkusit, než sem tahat toho divnýho člověka z IT. Podobnost s pouštěním žilou je čistě náhodná.


Opojení informačními technologiemi ze strany politiků je samozřejmé. Jednak jsou přesvědčeni, že se tak dá efektivněji řídit státní mašinerie, a tedy odložit otázka smyslu její existence v této přebujelé formě. Druhý důvod je ale už náboženský. Každý správný vůdce totiž musí nabídnout spasení nebo alespoň ráj na zemi. A tak pomáhají politici IT firmám a IT firmy politikům nést pochodeň nového náboženství. Nebo si snad myslíte, že tohle je racionální přístup? ;-)


Informační technologie jsou oborem poměrně mladým a stále zde ještě přetrvává původní misionářské zanícení. Najdou se řeholníci, kteří celý svůj život zasvětili IT. Najdou se i takoví, kteří mají i jiné zájmy, ale těm v IT pomalu ujíždí vlak. O uživatelích ani nemluvě. Většina posluchačů, kteří se chtějí naučit pracovat s účetním programem, trpí při evangelizačních výkladech o databázích, indexech a spoustě dalších věcí, které vědět nechtějí. Ale někdo se možná chytne. Zlom nastane v okamžiku, kdy někdo přijde na to, že daleko efektivněji vysvětlí problém pomocí trpaslíků, kteří tahají čísla chodbičkami v PC a na maličkých vozíčcích je převážejí z počítače do počítače. Uživatelům se uleví, uleví se i těm, co se jim to pokoušeli vysvětlovat a propast se prohloubí.


Z logiky věci vyplývá, že kdo se na 100% věnuje IT, nemá čas na mocenské ambice. Jedním z možných scénářů dalšího vývoje je tak vznik jakési obdoby "trojího lidu": ti, kteří vládnou, ti, kteří mají znalosti a ti, kteří musí pracovat. Ve středověku tu skupinu znalců představovala církev, která dokázala v roztříštěných zbytcích římského impéria nejen vybudovat funkční infrastrukturu, ale především uchovat znalosti antického světa do doby, kdy je bylo možné znovu využít. Benediktinské a cisterciácké řády mimo jiné přinášely zemědělské technologie, které byly pro feudalismus klíčové. Kdo bude tyhle technologie opatrovat, až hordy barbarů nezatížených břemeny hlubokého porozumění, etiky, tolerance a respektu k humanistickým hodnotám s naší vydatnou pomocí rozvrátí naši skvělou civilizaci?


PS: Až nebudete mít co číst, zkuste Chvalozpěv na Leibowitze


PPS: Rabín se vrátil po roce z pouště, kde rozjímal o smyslu života.


Zapsáno 1.01.2005, 8:56:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/97488
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#97488">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Jaká asi bude role IT, až zase začne feudalismus?</a>

23.12.2004   

Muddosloví:  Trochu absurdní otázka nezávislosti

Novinář František Lutonský otevřel na svých stránkách otázku MÁ NOVINÁŘ VOLIT NEBO NE? A rozebírá ji z hlediska dopadu volby konkrétní strany na nezávislost dotyčného novináře. Zvláštní věc, čím žijí novináři ...

Novinář, který nejde volit, se tím přece nestává nezávislým. To je jenom formální gesto. Pokud ho potřebuje kvůli sobě, je to jeho věc. Ale nebudu mu proto věřit, že nemá žádné politické názory.


Vůbec mi celý pojem nezávislost tak nějak divně zavání. Může být opravdu člověk nezávislý v tom smyslu, že je objektivní? Mám pocit, že se tu trochu směšují dva pojmy: vyváženost a nezávislost. Osobně jsem doteď chápal nezávislost spíš tak, že se novinář nemusí bát něco napsat. A zdá se mi lepší udělat si vlastní, nezávislý, názor na základě protichůdně zaujatých článků, než číst ve všech novinách stejnou zprávu ČTK.


Pro mě je transparentně zaujatý novinář lepší, než někdo, kdo se jedním zaujatým článkem pokouší vyrovnat svůj předchozí protichůdně zaujatý článek, aby snad probůh "nevychýlil kyvadlo".


Ale já jsem holt jenom čtenář ;-)


Zapsáno 23.12.2004, 9:38:45      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/95316
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0412archiv.php#95316">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Trochu absurdní otázka nezávislosti</a>

22.12.2004   

Muddosloví:  O hledání reprezentativních zástupců

Taková bezvýchodná úvaha :-(

Při čtení tohoto článku jsem si uvědomil bezvýchodnost myšlenky reprezentativního zastoupení nějaké nejasně definované skupiny. Nejde zdaleka jen o Romy, v daném případě smíchané ještě s kočovníky (travellers). V podstatě kdykoliv a kdekoliv se objeví nějaký společný znak nebo společný problém, objeví se někdo, kdo začne být prohlašován za jakéhosi reprezentanta příslušné skupiny. Schválně píšu "začne být prohlašován" a ne "začne se prohlašovat", protože je to kolikrát spíš práce médií nebo se to prostě někomu hodí, než že by to byla jeho vlastní práce. Aspoň zpočátku. 


Možná jsem na to alergický z doby, kdy jsme pořád slyšeli, co si myslí pracující reprezentovaní svým předvojem. Stejně tak jsem dnes velmi podezřívavý, když se někde dočtu, co si myslí politologové, učitelé, Američané, prostí Iráčané nebo ekologové. Ten poslední případ je ještě navíc komplikovaný tím, že většina novinářů není schopna rozlišit mezi ekologem a ochráncem přírody.


Na druhé straně je ale fakt, že zjistit názor těchto skupin je  spíše technický problém. Definovat, kdo je učitel, spočítat učitele, zeptat se všech učitelů a zpracovat výsledky je sice pakárna, ale je to technicky řešitelné.


Jak ale zjistit názor skupiny, jejíž identifikace je vnímána jako porušování jejich práv? Troufl by si vůbec někdo vyhlásit sčítání Romů? Nebo dokonce jejich identifikaci třeba podle barvy kůže? Je Rom ten, kdo vypadá jako Rom, kdo se cítí být Romem nebo ten, kdo žije jako cikán? Co s Romy, keří se cítí být Romy a ostatní Romové je za Romy nepovažují? A stojí Romové vůbec o nějakou reprezentaci?


Tento příspěvek nemá pointu.

Zapsáno 22.12.2004, 18:02:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/95001
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0412archiv.php#95001">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: O hledání reprezentativních zástupců</a>

20.12.2004   

Muddosloví:  Budoucnost patří jednoúčelovým tělům

Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, ... (&copy; Š+G) ... k opravdovému snobovi bude patřit gumová společnice stejně, jako Ferrari nebo jachta. Ale pozor, tento příspěvek je optimistický!

Binární Ládín se ptá, kdo dám ukradl hezký holky. Zatím nikdo. Zatím se jen někde pěstují jednoúčelové organismy, které mají za cíl vytvořit poptávku po luxusu. Takové živé Ferrari, éé pardon, tadyto.


Ad absurdum vyhnané hodnoty (třeba maximální rychlost 295km/h), objem válců a dokonalé odpružení asi každému chlapovi někde vzadu v mozku (tam co jsou ty ponožky) provokuje otázku "ale aspoň jednou by ses svezl, co? Má to úžasné křivky, byl bys největší king, měl bys doma to, co ostatní mají jen v časopisech..."


Když se ale člověk vrátí domů z virtuální reality, celkem rozumně dojde k názoru, že na trhu jsou daleko praktičtější modely, které určitě nemají tak drahý provoz, a dá se toho na ně víc naložit ...


;-)


PS: Jen doufám, že nás brzy nezaplaví zboží z Číny

Zapsáno 20.12.2004, 20:04:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/94533
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0412archiv.php#94533">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Budoucnost patří jednoúčelovým tělům</a>

15.12.2004   

Muddosloví:  [ Zaplať pánbůh | Alláh akbar ] že má EU Turecko

Pokud si totiž EU bude muset ujasnit postoj k Turecku, ujasní si snad i postoj k sobě

Nejdříve taková bajka ;-)Od společné domácnosti očekávali každý něco jiného. On hlavně dvojnásobný příjem domácnosti, nižší náklady než na vedení dvou domácností, vzájemnou výpomoc a pohodlně dostupný sex. Všechny tyhle věci mu slíbila, některé dokonce sama nabídla, hlavně proto, že to podstatné viděla úplně jinde. Čekala, že budou konečně spolu, budou spolu večeřet a pak si spolu budou povídat. To jí zase slíbil on, koneckonců taková teplá večeře není špatný způsob předehry a navíc to ve dvou doma vyjde levněji. Oba tak nějak tušili, že priority každého jsou trochu jinde, ale zbytečně se v tom nevrtali.


Teď ale on přišel s myšlenkou, že by ve volném pokoji mohl bydlet ještě kamarád. A je oheň na střeše. On argumentuje tím, že když se náklady rozpočítají na tři lidi, vyjde to levněji. Navíc kamarád vypomůže s některými domácími pracemi. Ona křičí, že chce zkazit jejich vztah, narušit intimitu jejich společných večerů a že vůbec nechápe duchovní rozměry jejich vztahu.


A tak to milé děti dopadá, když si dopředu neujasnite, co vlastně chcete.


S Evropskou unií je to podobné. Hromada lidí řekla ANO a přitom si každý představoval něco jiného. Zkusme to vzít od extrému k extrému. Následující termíny jsou dost subjektivní, snažil jsem se pokrýt celé spektrum. I když se některé body nevylučují, předpokládám, že jeden je ten primární.Když se na ten seznam podíváme, je asi jasné že s pořadím v seznamu se mění i názory na přistoupení Turecka. Mění se jak z hlediska intenzity tak i z hlediska předmětu výhrad. Někomu vadí, že Turecko leží převážně v Asii, někomu, že jsou Turci muslimové, někomu, že porušují lidská práva a někomu se zdá nekompatibilní ekonomika. Problém je v tom, že zastánci jednotlivých pojetí pouřívají SVÉ argumenty, které těm ostatním připadají podružné.


Bylo by krásné, kdyby někdo sebral odvahu a jasně se zeptal: "Proč jste vůbec do EU vstupovali?" Jenže to nikdo neudělá, protože by mohl dostat odpověď. Jednodušší je říct "Vstupem do EU jste se ztotožnili s MOU myšlenkou a teď tedy musíte vzít v úvahu MÉ argumenty, protože jsou to i vaše argumenty".


A Turecko už desítky let přešlapuje na hranicích, šlape vodu v Bosporu a čeká, až si ujasníme, co si vlastně představujeme pod takým slovom "my". Jsem zvědav, jak dlouho ho to pozorování domácích hádek ještě bude bavit.


PS: Evropský parlament rozhovory o přistoupení podpořil. Ale nic moc bych z toho nevyvozoval, nedokážu si představit, že by EP nepodpořil jakékoli "rozhovory".

Zapsáno 15.12.2004, 13:54:19      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/92969
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0412archiv.php#92969">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: [ Zaplať pánbůh | Alláh akbar ] že má EU Turecko</a>

23.11.2004   

Muddosloví:  Móda 80. let

Módou jsem byl, jsem a asi i budu zcela nepoznamenán. Nedávno jsem ale musel řešit problém ...

Potřeboval bych zjistit, jaké byly typické prvky ženského oblečení v 80. letech. Neporadíte někdo? Mě napadlo akorát tričko se Sandokanem ... :-(


Předem díky všem pamětníkům.

Zapsáno 23.11.2004, 21:41:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/86521
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0411archiv.php#86521">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Móda 80. let</a>

22.11.2004   

Muddosloví:  Co udělá ze čtenáře Mein Kampfu nacistu? (1. část)

Binární Ládín se už podruhé na svých stránkách zabývá otázkou, jak je to vlastně s postihem lidí, obviňovaných z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Je samotné vydávání knih s touto tematikou škodlivé? Chtěl bych se na to podívat z trochu jiného úhlu.

Oba Binární Ládinovy příspěvky si můžete přečíst tady a tady.


Hledání nějaké míry, za kterou končí svoboda slova a začíná její zneužití je ošemetná záležitost. Řada z nás si například na sobě ověřila, že četba Komunistického manifestu sama o sobě z člověka komunistu neudělá a výše zmiňovaný článek v zásadě totéž tvrdí o Mein Kampfu a nacismu. Mě z přemýšlení nad tímto tématem vyvstaly dvě otázky:  1. Jaký je ten spouštěcí mechanismus, který udělá ze čtenáře Mein Kampfu nacistu?
  2. Je tento mechanismus možné potlačit? Jinými slovy, je to jiný mechanismus, než ten, který udělá například ze čtenáře knih Jamese Herriota milovníka zvířat?

Zkusme si probrat několik možných hypotéz či pohledů na věc. Mají řadu průniků, liší se spíš tím, na co ten keeý bod klade důraz.


Hypotéza první: Mistr pera


Tato hypotéza předpokláná, že neovlivněný vnímavý člověk se setká s dílem natolik strhujícím, že se s dotyčným podnětem identifikuje. Tak se například řada z nás na chvíli stala indiány, čtyřmi z tanku a psem nebo třeba opičkou Judy. Vyjdeme-li z této hypotézy, je tím spouštěcím mechanismem opravdu informační zdroj a mělo by být možné příslušné chování potlačit pouhým zamezením toku informací. Nejsem si ale jistý, jestli nás v tomto případě nepředběhla matička příroda vývojem lidské psychiky. Až na pár ojedinělých případů si alespoň nejsem vědom, že bych se s podobným ovlivněním setkal u dospělého jedince. Dalším problémem je i samo zaškrcení informačního toku. Kdo si byl v dětství členem Rychlých šípů, ačkoli oficiálně nic takového neexistovalo, asi tuší, o čem mluvím.


Hypotéza druhá: Osvícení, čili "Ahá!"


Tato hypotéza předpokládá, že člověk řeší nějaký problém, dejme tomu s hlučným sousedem, a dostane se k nějaké tiskovině, která nabízí jednoduché, snadné řešení. Třeba že by jeho sousedi měli jít do plynu. A náš čtenář zajásá a řekne si "Ahá!". A cesta je nalajnovaná, budoucnost je krásná, my ten komunismus vybudujeme. Tenhle mechanismus je úspěšný v případě, že se podaří zabránit čtenářovu kritickému myšlení. Buďto zamezením přístupu a diskusi o jiných možnostech (jak asi vidí svět Severní Korejci?) nebo "oslazením" nabídnutého řešení: nemáš peníze, protože nás okrádají Židi a ne proto, žes je prochlastal. Nejlepší je ovšem kombinace obojího: nemáš peníze, protože tě okrádají kapitalisti a když se s nimi budeš bavit, jsi jejich agent a zatočíme s tebou. Léčba se nabízí sama: je třeba řešit problém toho člověka. Odstranit chudobu, nerovnoprávnost a další zlořády. Jenže to je špatně. Ne, že bych chtěl nechat lidi umírat hlady, ale tím problémem je kritické myšlení. Přelévání těch samých lidí mezi anarchisty, komunisty, ekoteroristy a janevýmjakýmiještěisty nesouvisí s tím, že by se měnily jejich problémy, ale s tím, že jsou příznivci jednoduchých řešení. Léčba je tedy dvojí: možnost přístupu k informacím (což je mimochodem přesný opak léčby prvního bodu) a rozvíjení schopnosti práce s informacemi, kritického myšlení.


Hypotéza třetí: Paví ocas


Tahle hypotéza v zásadě vychází z předchozích dvou bodů ale liší se motivací. Spočívá v tom, že na nejrůznější vyčtená moudra se výborně balí baby. Třeba taková Anna Proletářka. Pokud tento mechanismus funguje u jednoho samce, je ostatními samci napodobován. Vznikne tak skupina s vlastní hierarchií, kde už sexuálním lákadlem není jen intelektuální úroveň samce ale i postavení ve skupině či dokonce jen jeho příslušnost ke skupině (bez ohledu na vlastní intelektuální hodnoty). Obávám se, že tento mechanismus je podmíněn biologicky a moc se s ním dělat nedá. Jediným řešením je snad jedině strašení malých děvčátek Hitlerem, ale moc šancí tomu nedávám. Zajímavým výchovným experimentem, který jsem zaznamenal u jedněch známých, je označení menstruace výrazem "přijeli komunisti". Jsem zvědav, jak to jejich patnáctiletou dceru do budoucna politicky ovlivní.


(to be continued — snad zejtra...)

Zapsáno 22.11.2004, 19:16:00      ( mudd )       Komentáře (3)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/86196
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0411archiv.php#86196">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Co udělá ze čtenáře Mein Kampfu nacistu? (1. část)</a>

18.11.2004   

Muddosloví:  Bakteriologický útok v kanceláři předsedy vlády

Pokud jste se někdy zamýšleli nad možností bakteriologického útoku v našich končinách, tak vězte, že už tu byl. 18. září 1941 za pomoci českých lékařů.

Lékaři z tehdejšího Bakteriologického ústavu se zabývali možností takového útoku už od roku 1939. Experiment s vozhřivkou nevyšel, tak se experimentovalo s tyfem, tuberkulózou a botulotoxinem. Pokusnými králíky se stali nejdříve méně významní exponenti okupační moci. Kolínský oberlandrat (vrchní zemský rada) tak pravidelně dostával mléko infikované tuberkulózou a jeden z velitelů gestapa (Rotter) zase čerstvé ovoce obohacené tyfovými bacily. Ovšem zatímco u oberlandrátů onemocněla celá rodina, gestapák byl asi imunní či co.


Vlastní útok byl proveden 18. září 1941 proti proněmecky píšícím novinářům. Přišli si k předsedovi protektorátní vlády, generálu Eliášovi, stěžovat, že vláda nic neudělala s bojkotem tisku, který byl tehdy organizován z Londýna. Smrtící zbraní byly chlebíčky s pomazánkou a sardinkami. Ty přinesl generál Eliáš pravidelnou návštěvu ke svému urologovi, sardinky dostaly injekce tuberkulózy a tyfu a jedna byla navíc vylepšena botulotoxinem. Pak je ministerský předseda odnesl a sám je instaloval na připravené talířky pro jednotlivé novináře. Bohužel se neví, komu dal ten s botulotoxinem.


Akce byla úspěšná. Novináři onemocněli a nejaktivnější z nich, šéfredaktor Českého Slova Karel Lažnovský 10. října zemřel. Dostalo se mu státního pohřbu, byl vyzdvihován jako mučedník a nejvýznamější český novinář. Bylo po něm pojmenováno nábřeží (dnes Rašínovo) a novinářská cena.


Jelikož se vzorky analyzovaly v tomtéž Bakteriologickém ústavu, je asi pochopitelné, že se v nich oficiálně nic nenašlo. Na seznamu obvinění, kterých se později generálu Eliášovi dostalo, tedy chlebíčkový případ nefiguruje. A ostatní aktéři? Údajně se po válce dočkali z některých stran spíše odsuzujícího stanoviska za porušení lékařské etiky a tak se raději moc nechlubili...


Zdroj: J. Čechura a kol.: Historie českých spiknutí. Vydalo nakladatelství AKROPOLIS v roce 2000.
 

Zapsáno 18.11.2004, 20:02:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/84840
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0411archiv.php#84840">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Bakteriologický útok v kanceláři předsedy vlády</a>

16.11.2004   

Muddosloví:  Vítězství ODS nastolilo otázku: koho volit?

Po druhém kole senátních voleb už je asi jasné že voliči ČSSD nepreferují. Znamená to ale, že má ODS zajištěnou pozici v dalších volbách? Zdá se mi, že si je v tomto ohledu možná až moc jistá. Já už to mám prostě v povaze, že jak jde něco moc dobře, začnu vyhlížet, odkud přijde průšvih.

Popravdě řečeno, nedočkavost, s jakou ODS po volbách vyrazila zajistit vykolíkované claimy mi trochu vzala dech. Nemluvím o tom, že zvolení kandidáti vítězné strany mají nárok na určité pozice v senátu či krajích, to je rutinní proces. Přece jen by ale snad bylo vhodné zachovat dekorum a netlačit dva dny po volbách na změnu volebního systému či předčasné volby. (Já vím, že "oni taky", ale ODS by snad měla představovat alternativu?). Jakkoli chápu, že se předseda Topolánek má důvod citit takhle, neškodila by státnická rozvaha. Ostatně se domnívám, že právě poměrně uměřená kampaň v kontrastu s nejrůznějšími odkazy na modré straky či modré tunely přivedla k urnám aspoň část těch, kterým je jinak politika odporná.


Z pohledu pravicového voliče, který ví o dění v ODS jen to, co její členové publikují na internetu nebo co o ní napíší média, je poněkud znepokojující, že se pro ni dosud zdá být živým problémem Sarajevský atentát a další odkazy exprezidenta Havla. Žhavým problémem pro mě jako voliče už také není, že to ČSSD dělá blbě, tuhle otázku považuji za vyřešenou. Otázka, která mě trápí zní spíš: Co dál?


A odpovědi na ní jsou zatím spíš vágní. Řešením totiž není automaticky volba ODS, řešením, aspoň pro mě, je pravicová politika dělaná seriózně, ale i politický styl, který dokáže získat když ne podporu tak alespoň respekt ne v parlamentu, ale u lidí. A tady mi u ODS zatím nějaký pohled dopředu schází. Možná se dá namítnout, že existuje Modrá šance, ale média ji bojkotují. Ale v době internetu? Zkuste se podívat na stránky stínových ministrů. Co se tam člověk doví? Je stínová vláda připravena převzít skutečnou vládu?


Očekával bych politickou sílu, která dokáže dát výrazně najevo, že se liší od rychlokvašek, které se objeví krátce před volbami a taky se budou usmívat z plakátů, taky budou tvrdit, že jim jde o občany, podporu malého a středního podnikání prosperitu a vzdělanost.


Očekával bych politickou sílu, která dokáže udělat čáru za minulostí a dokáže se znovu s nadhledem podívat (a prodat to) třeba na vztah k životnímu prostředí (jestli tohle není konzervativní hodnota, tak co už?) a dokáže získat image strany, která společnost integruje a ne rozděluje.


Očekával bych politickou sílu, která místo mocenských abstinenčních příznaků dá najevo, že se za ty roky v opozici měla dost času se zkonsolidovat a připravit na zodpovědnou vládu. Myslím, že úspěch v krajích i senátorů z regionů, by měl být impulsem k posílení vlivu těchto lidí. Politika se dělá i jinde, než v parlamentu.


Snad se aspoň něco do těch voleb stihne.


PS: A za to takové straně jako volič dám právo být terčem nadávání. My, co do toho nejdeme, si můžeme dovolit klást maximalistické požadavky ;-)

Zapsáno 16.11.2004, 11:27:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/84009
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0411archiv.php#84009">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Vítězství ODS nastolilo otázku: koho volit?</a>[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...