... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

5.03.2004   

Muddosloví:  Péčko a Háelpéčko

Vlastně až zvuková podoba těchto dvou výrazů mě inspirovala k úvaze, co mají společného.

Lidské sexuální radovánky jsou většinou intimní záležitostí zúčastněných jedinců. Bývá obvyklé respektovat jejich právo na soukromí. Pokud se někdo rozhodne tuto činnost nafilmovat "na kšeft", vznikne takzvané péčko. Divákům je poskytnuta detailní podívaná na něco, co si obvykle člověk hlídá, podívaná přesně spočítaná na vybuzení těch správných pocitů, které přinesou co největší úspěch.


Jsou i jiné  okamžiky, by mělo být člověku dopřáno soukromí. Třeba když prožívá nějaký žal. Bývá obvyklé nechat takto postiženým prostor pro to, aby se se svým trápením mohli vyrovnat. Bývá to obvyklé, ale i tyto situace lze filmovat "na kšeft". Pak vznikne háelpéčko. Tenhle termín jsem objevil v článku Českých médií Výchova novinářů v Česku (via František) a připadá mi, že přesně vystihuje cynismus toho přístupu. Když vidím v televizi rozhovot s blízkým právě zabitého člověka, na kterého míří kamera tak dlouho, dokud se nerozbrečí, je mi nanic. Na rozdíl od péčka autoři háelpéček (doufám!) nevyužívají ziskuchtivosti aktérů, ale zneužívají jejich momentálního psychického oslabení k vetření se do soukromí. A na rozdíl od háelpéčka, péčko si na nic nehraje.


Ano, vím, že i filmy o sexu se dají natočit citlivě a že existuje řada dobrých dokumentů s osobními prožitky nešťastných lidí. A myslím, že je jsme schopni odlišit.


Omlouvám se, jestli jsem posunul význam výrazu "háelpéčko" jinam, než bývá (bývá?) v novinářských kruzích používán. Nejsem novinář. Tímhle příspěvkem jsem se snažil nějak vyjádřit svůj postoj k určitým věcem a tenhle výraz ve mně prostě vzbudil určitou asociaci.


O jednom háelpéčku: František: Reportážní kšefty

Zapsáno 5.03.2004, 13:49:29      ( mudd )      
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/29117
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0403archiv.php#29117">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Péčko a Háelpéčko</a>


Komentáře

(poslední jsou až dole)

No... (Arthur Dent - Mail - WWW) Vloženo 05.03.2004, 14:15:25

Zlatý péčko, tam aspoň člověk hned vidí, kde je píča. U háelpéčka ji neuvidí, tam je schovaná za kamerou.

(Omlouvám se za to slovo, ale třeba "p**a" by tak nevyznělo...)

(frantisek - Mail - WWW) Vloženo 05.03.2004, 16:43:59

Termín "háelpéčko" se opravdu v oboru používá - to jen tak na potvrzení.

(frantisek - Mail - WWW) Vloženo 05.03.2004, 16:46:36

A ještě se používá termín "pípláč" - v té samé souvislosti - to zas jen tak jako námět na další glosu:-)Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   


[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...