... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

26.01.2004   

Muddosloví:  Už jsem TO taky viděl

Byl to silný zážitek a asi si ho ještě zopakuju. Přemýšlel jsem, jestli o TOM vůbec psát, když o TOM píšou všichni. Nakonec ale zvítězila síla zážitku a potřeba si nějak zkonfrontovat vlastní představu s tím, co jsem viděl. Koho už nebaví o TOM pořád dokola číst, ať to nečte. Doufám, že je jasné, o CO jde.

Třetí díl knihy má z celé trilogie, alespoň pro mě, nejsilnější náboj. Totéž platí i pro třetí díl filmu. Při scéně zapalování majáků nebo jízdě Rohirů běhá mráz po zádech a příjezd Gandalfa k Denethorovi přes celou Minas Tirith je naprosto úžasný. Přesto ale, právě proto, že kniha silně zapůsobila na moji fantazii, jsem právě u tohoto dílu nejvíc cítil rozdíl mezi představou mou a režisérovou.


Nechci rozebírat odchylky v ději, pro filmové zpracování se asi něco vypustit muselo. Trochu mě mrzelo zmizení Vymetení kraje, ale na druhé straně scéna hobitů v hospodě je naprosto skvostná. Bez jediného slova.


Co mě ale mrzelo nejvíc, je absence Velké tmy. Při čtení knihy jsem si představoval Rohiry jedoucí tmou na východ k rudé záři Mordoru a bitvu na Pelenorských polích v narudlém příšeří, které se vlastně protrhne až se zatroubením rohanských jezdců. Ve filmu se z boje světla s tmou stala v podstatě klasická bitva, sice monumentální a plná úžasných akčních scén, ale v zásadě se hodící do jakéhokoliv filmu. Navíc doplněná zeleně fosforeskujícími Marťany, pardon, mrtvými.


To nic nemění na tom, že se mi Pán prstenů — Návrat krále moc líbil. Němůže být zkrátka uspokojena každá představivost. Jen jednu věc jsem opravdu nepochopil. Proč, prokristapána, Denethor tak strašlivě mlaská?

Zapsáno 26.01.2004, 13:01:00      ( mudd )      
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/23334
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0401archiv.php#23334">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Už jsem TO taky viděl</a>


Komentáře

(poslední jsou až dole)

... (juneau - Mail - WWW) Vloženo 26.01.2004, 20:38:11

jo, to jsem si take rikal. Ze je denethor psycho, to nam tolkien podal. Ale ze by byl takovy prase, to jsem nevedel :) A kdovi, zda o tom mel autor potuchy :)Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   


[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...