... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...

Joseph Heller: Hlava XXIIToto je stará verze stránek (rok 2003)


novou verzi najdete zde


úterý, 30. prosinec 2003   

Aktuality: Goodbye EasyBlog

Když jsem s psaním příspěvků začínal, původně jsem je ani nedával na internet. Vlastně jsem si spíš tak nějak psal poznámky a zaznamenával odkazy. EasyBlog byl na tohle vynikajícím nástrojem a později i když došlo na publikování.

Jenže problémy s FTP a firewallem, představa o posílání příspěvků z ruzných míst a nakonec i touha po změně vedly k radikálnímu rozhodnutí: bude to BLOGUJE.CZ.

Byl jsi mi dobrým systémem, EasyBlogu. Budiž ti archiv lehký.

Zapsáno v 12:11          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 23. prosinec 2003   

Ci boha!: Kdyby Ježíšek existoval, byl by dávno za katrem

Všem, kdo občas zabrousí na tyto stránky přeju veselé Vánoce a přidávám odkaz na tento opravdu smutný článek.

Zapsáno v 11:45          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Jak se plete vánočka ze 6 nebo ze 4

Recept na vánočku včetně videonávodu na pletení ze 4 i 6 ale i recepty na chleba a rohlíky najdete na stránkách pekárny Fišer a synové.

Tak nevím, je tohle reklama?

Zapsáno v 10:41          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 22. prosinec 2003   

Musíte vidět: O svatořečení

Začíná být v nebi těsno? Víte, že svatý Kryštof už není svatý? Že už neexistuje "advocatus diaboli"?

Zapsáno v 10:57          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

neděle, 21. prosinec 2003   

Musíte vidět: Něco o střetu civilizací

Znáte Střet civilizací od Samuela Huntingtona? Zajímavý sborník úvah a polemik inspirovaných touto knihou najdete tady.

Autoři: Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Rozhodně stojí za přečtení, ať už s nimi budete souhlasit nebo ne.

Zapsáno v 09:20          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

sobota, 20. prosinec 2003   

Ci boha!: Soulož s melounem jako ztělesnění olympijské myšlenky

Olympionik šokuje souloží s melounem

"Takovéto projekty prostě bývají odsuzovány a jsou ukázkou toho, jak v nás může neporozumění uměleckému záměru vyvolat nepřiměřenou reakci a minout se účinkem," komentoval vyhrocenou reakci řecký ministr kultury Evangelos Venizelos.

Ci boha!

Zapsáno v 17:26          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pátek, 19. prosinec 2003   

Muddosloví: Saddámovo pesimistické prognostické kalendárium

Saddám byl odchycen v díře a všichni si kladou otázku, co teď s ním bude. I já si kladu otázku, co teď s ním bude. A zkouším si na ni odpovědět následujícím prognostickým kalendářem. A protože mám pesimistickou náladu, moc optimismu v tom nehledejte:


Prosinec 2003

Ve svém vánočním poselství Urbi et Orbi papež vyzývá k milosrdenství vůči poraženým. Ve zřejmé narážce na Saddáma prohlašuje, že spravedlnost by neměla být spojována s pomstou. Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 17:45          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 18. prosinec 2003   

Pobavilo mě: Santa Claus v Iráku a šílený střelec

Šílenému palestinskému střelci vadí házení všech do jednoho pytle (hodně volný překlad)

Vánoce dovezeny do Iráku násilím

(via Backspin: Saúdská Arábie zakázala dovoz plyšových hraček)

Zapsáno v 16:41          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Skutečně netradiční vánoční dárek

Dejte manželce či přítelkyni tričko s vložkou či tampónem. Za tři stovky, to je skoro zadarmo.

Zapsáno v 13:27          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Samčí a samičí hranolky v KFC

V KFC Na Poříčí visí dva plakáty nad sebou:

MAXI MENU: Maxi menu označuje menu, u kterých dostanete VELKOU PORCI HRANOLEK a VELKÝ NÁPOJ za příplatek pouhých 10 Kč.

BIGGER MAXI MENU: Maxi menu označuje menu, u kterých dostanete VELKOU PORCI HRANOLKŮ a VELKÝ NÁPOJ za příplatek pouhých 10 Kč.

K Biggeru tedy očekávejte hranolky samčí, kdežto k ostatním menu dostanete hranolky samičí. Jen by mě zajímalo, jestli se smaží hranolky každého pohlaví zvlášť, nebo společně.

Zapsáno v 12:24          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Domácí karamelový likér

Vánoce jsou výbornou záminkou k mlsání. Nabízím jeden recept, který snad zvládne úplně každý.

Potřebujeme plechovku Salka a rum. Možná by se dala použít i jiná lihovina, experimentům se meze nekladou. Neotevřenou plechovku Salka vložíme do vodní lázně a dáme vařit. Vaříme dlouho, čím déle, tím lépe. Optimální doba je tak 3-4 hodiny, záleží na trpělivosti vařitele. Je důležité se občas podívat, jestli se voda nevyvařila, a případně ji dolít.

Po vychladnutí (!) plechovku otevřeme a vzniklou pudinkoidní hmotu rozkvedláme s rumem. Jde to docela špatně, ale pokud si trochu lokneme rumu, nebude nám to tak vadit. Rumu vkvedláme tolik, aby konzistence, chuť a poměr alkoholu odpovídal našim představám.

Dobrou chuť!

Zapsáno v 09:34          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

středa, 17. prosinec 2003   

Ci boha!: Ojebávka po 72 letech

Být Japoncem, nezkoušejte si to rozdat s čínskou prostitutkou ani 72 let po vpádu do Číny. Vynesené rozsudky za tento způsob japonsko - čínského usmíření (2x doživotí, 15,12 a 10x10 let) jsou totiž minimálně stejně tvrdé jako tresty za zločiny proti lidskosti v bývalé Jugoslávii.

To takoví Němci tenhle problém nemají. Jezdí se k nám vydovádět bez ohledu na výročí a ještě si stěžují, že jsou v nabídce i děti.

Zapsáno v 15:37          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Stíhačky, stíhačky, kdopak vám dal hlas ...

Moc pěknou úvahu na téma stíhaček jsem si přečetl na včerejším Neviditelném psu. Moc pěknou ne proto, že bych s ní úplně souhlasil, ale že autor férově píše, že je to jeho názor a jak k němu došel. Bez demagogie, osobních útoků a tvrzení, že jiné řešení neexistuje. Gripen je bezesporu technicky vyspělejší letoun. Problém je v tom, že je to malosériovka a ještě si nevystřelil. Náklady na vývoj a dodatečné úpravy se rozpustí právě jen do počtu vyrobených letadel.

Problém se stíhačkami je v tom, že tu budou poletovat ještě minimálně za deset let. Po naší dlouhodobé strategii už jsem se ptal. Jak ze změnil svět od roku 1993? Jak se tedy asi změní za těch příštích deset let?

Z nákupu se stala otázka zahraničně politické orientace. Nákup Gripenu znamená jednoznačnou orientaci na Evropu a zabouchnutí dveří k ostatním variantám, čili omezení manévrovacího prostoru do budoucna.. Nákup od Američanů představuje zase riziko zhoršení vztahů s EU, nehledě na to, že po vyjádření pana Stapletona bychom vypadali jako nějaká předposraná banánová republika.

Podle mě je ideálním chytrohorákyňovským řešením využití druhé nabídky v pořadí: půjčit si americké F-16 (má ve výzbroji celá řada evropských států) od Evropanů, konkrétně Belgičanů.


UPDATE: Ještě možná dlužím svou odpověď na otázku, proč vůbec stíhačky kupovat. Tak tedy: stíhačka se skládá z pilota, železa a zázemí. Zatímco alespoň nějaké železo se dá pořídit relativně rychle, řekněme do dvou let, vybudování zázemí a hlavně vyškolení zkušených pilotů je záležitostí podstatně delší a dražší. Řekněme 5-10 let.

Rozhodnutí o rozpuštění stíhacího letectva tedy předpokládá jistotu, že v nejbližších řekněme 8 letech stíhačky nebudeme potřebovat a že v případě potřeby budeme mít dost času a peněz na to, stíhací letectvo znovu vybudovat. Já bych to tedy neriskoval.

Zapsáno v 14:55          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 16. prosinec 2003   

Muddosloví: Strážnice

A ještě jednou čeština. Co si představíte pod titulkem Řidič porazil strážnici a ujel ? Mě okamžitě naskočila představa takové té kadibudky, co před ní stojí hradní stráž. A ono ne! Strážnice je samice od strážníka. Mimo jiné, tedy. Ona je to totiž i ta budka, přesněji řečeno je to prostor, kde se vyskytuje jeden či více strážníků či strážnic. Navíc se o ní používá jak výrazu "ve strážnici" nak i "na strážnici". A je zaděláno na pěkný blázinec.

Co dělá strážnice ve strážnici, si tak ještě dokážeme představit, co ale dělá strážník na strážnici, nebo nedejbože dokonce strážník ve strážnici se můžeme jen domýšlet. A co teprve strážník ve Strážnici ve strážnici na strážnici!


Zapsáno v 16:34          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Zde odkládejte moče

Chodím dávat krev. Na transfúzním oddělení FNKV v Praze musím dojít nejdříve naplnit kelímek vlastní močí. Po vyprázdnění přicházím do místnosti, kde leží tác, nad nímž je nápis Zde odkládejte moče. Jsem zmaten. Jedná se o přechodník a mám tedy odložit za současného močení? Dá se v této souvislosti použít množné číslo slova "moč"? Nějak mi to jazykově nesedí, nedokážu přesně definovat proč.

No nic, dopadlo to dobře a na tác jsem pouze odložil kelímek.

PS: Dověděl jsem se, že transfúzka na Karlově náměstí od dárců moč vůbec nepožaduje. Zvláštní. Žil jsem v domnění, že se jedná o nějaký standardizovaný postup.

Zapsáno v 11:10          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 15. prosinec 2003   

Quíz: Konec Qízu

Na historickou otázku ohledně střetu Vladislava Jindřicha s Přemyslem Otakarem I. odpověděli správně dva ze tří. Nedejte se mýlit, ta jedna špatná odpověď je ode mě. Opravdu se vzdal dobrovolně vlády a ponechal si Moravu.

Vzhledem k vývoji počtu hlasujících v jednotlivých kolech ( 11 - 5 - 3 ) docházím k závěru, že další pokračování této myšlenky už nemá cenu. Tož tak.

Zapsáno v 16:14          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 11. prosinec 2003   

Muddosloví: Prasata, aneb návrat k trhu

Farmáři prodávají prasata na náměstí. No a? To přece není nic nového. Proč se pražské Karlovo náměstí dříve jmenovalo Dobytčí trh?

Velkozpracovatelské závody jsou založené na myšlence, že když se něco dělá ve velkém, vyjde to levněji. Problém je v tom, že kritéria pro ně se čím dál víc liší od podmínek domácích zabijaček. Jakákoliv oficiální provozovna má čím dál větší náklady na dodržení všech myslitelných i nemyslitelných norem a dodržení všech myslitelných i nemyslitelných předpisů. Kromě toho pochopitelně odvádí daně, platí si audity a podává hlášení kdejakému státnímu úřadu. Naproti tomu soukromník vystačí s neckami po pradědečkovi, sekyrou a nožem, případně zaplatí dvě stovky řezníkovi. Pochopitelně bez papírování. Samozřejmě ještě musí investovat do mrazáku, aby měl maso kde skladovat. Ale to je tak všechno.

Kam to povede? Mám pocit, že stejně jako je dnes zakázáno pálit načerno alkohol, čeká nás i zákaz neschválených zabijaček a časem třeba i licence na slepice. A my si to necháme líbit.

Zapsáno v 11:48          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Pobavilo mě: Nora Bochníčková kandiduje do Evropského parlamentu

Nora Bochníčková (kdo ji nezná?) kandiduje do Evropského parlamentu

...přislíbila, že svou předvolební kampaň založí na osobním kontaktu s lidmi....

Tak na to jsem vážně zvědav. Ale pochybuju, že by se jí dostali voliči příliš k tělu, protože už půl metru před Bochníčkovou začíná Dolly Buster ;-)

Zapsáno v 11:23          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 9. prosinec 2003   

Ci boha!: Ekologický chytač pavouků

Co všechno se dneska nedá prodat. Spider Catcher - nejpřátelštější způsob chytání pavouků. Včetně instrukážní animace. Za pouhých 15 liber. (via Pigulárium).

Zapsáno v 15:55          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: "Preventivní akce" vs. "předběžný zásah"

V článku o Evropské bezpečnostní strategii mě zaujala tahle věta:

Na rozdíl od americké koncepce předběžných zásahů Evropa počítá jen s preventivními akcemi.

Rozumí tomu někdo?

Zapsáno v 15:20          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Sodomagomora, velebnosti!

Ebádíová převezme Nobelovu cenu bez šátku: "Mé kroky vždy někoho pobuřují, pro mě to ale není důležité" .

Diana [Kobzanová] už ví své. Šokovat, provokovat a pak se nad všechno povznést.

Dva články z téhož dne. Dvě ženy pocházející ze dvou různých kultur. Jedna se rozhodla odhalit vlasy, druhá odhalila genitálie. Jak se na to dívají lidé z jejich domácího kulturního prostředí? Kupodivu (?) se zdá, že asi dost podobně. Jedna skupina odsoudí porušení kulturního tabu, druhá zdůrazní její individuální svobodu toto rozhodnutí učinit. Někde mezitím se pak bude pohybovat zbytek, pokrytci, váhavci, nezúčastnění.

Otázka posouvání hranic je ošemetná. S svou kulturou jsme svázáni nejen příslušností k ní, ale i tím, že ji pomáháme vytvářet. Je to složitý systém vazeb, jejichž narušení nebo posunutí může mít nedozírné nebo také minimální následky. Odhadnout následky je problém. Je třeba současná populační krize výsledkem ženské emancipace? Je tohle trend a nebo nic nového pod sluncem? Je prodávání vlastního těla vrcholem individuální svobody nebo naopak zotročením dotyčné? Je rozhodnutí nadřadit svůj životní standard možnosti o sobě samostatně rozhodovat svobodné? Je prodej vlastního těla do časopisu něco jiného, než jeho prodej do bordelu? Liší se práce v bordelu od života v harému? Je život v harému nesvobodný, protože v jiných kulturách žijí ženy jinak? Je manželská věrnost nesvobodou, protože v jiných kulturách žijí ženy jinak? Je zákaz bigamie omezením svobody, protože v jiných kulturách žijí ženy jinak? Trochu moc otazníků, ne?

Pozápadnění společnosti v Iránu za vlády Pahlavího vyvolalo v konečném důsledku návrat ordodoxního islámu. Bude se situace opakovat? Posílí Nobelova cena udělená na Západě pozici Ebádíové v Iránu nebo naopak její gesto se šátkem bude vnímáno jako pohrdání vlastní kulturou? Bojuje za lidi ve své zemi více ona nebo následovníci Chomejního? Jaká kutura je "lepší"? Posuzování cizí kultury zvnějšku často skončí promítáním vlastních kulturních schémat do tohoto pohledu. Výsledkem je pak ocenění těch, kteří propagují, nebo se zdají propagovat naše vidění světa. Na tom není nic špatného. Neměli bychom se ale cítit dotčeni, až Putin ocení Grebeníčka nebo papež svatořečí poslance Karase za protipotratový zákon. Oni také jen vyvážejí svůj pohled na svět.

Zapsáno v 12:49          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 8. prosinec 2003   

Musíte vidět: Vesmírná stanice ISS

Současný stav stanice včetně obrázku (via ScienceWorld)

Zapsáno v 14:58          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Něco o kanibalech

Kanibalismus – minulost a současnost

Zapsáno v 14:48          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pátek, 5. prosinec 2003   

Quíz: Jak dopadl spor dvou bratrů?

Výsledek minulého kola: čtyři správné odpovědi z pěti.

Václavův bratranec Jošt, markrabě moravský se spojil s vysokou českou šlechtou a v roce 1394 krále zajali. Nejdříve ho věznili na Pražském hradě, pak ale na ně zaútočil králův bratr Jan Zhořelecký, před kterým Václava odvezli nejprve do jižních Čech a pak do Rakous. Nakonec Jan Zhořelecký vyjednal podmínky propuštění, osvobozený Václav je ale odmítl splnit a zbavil Jana všech pravomocí. Ten o rok později zemřel. Postupně pak králi byla nadřazena královská rada tvořená šlechtou a z Václava se stala bezmocná figurka. Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 10:41          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 4. prosinec 2003   

Musíte vidět: České názvy cizích měst

Nedávno jsem se zamyslel nad tím, jak běžně čtu o mohučském arcibiskupovi a vlastně jsem se nikdy nezajímal o to, kde že vlastně leží Mohuč.

Teď už to vím. I jak se jmenuje Řezno, Saská Kamenice, Svinibrod, Zvěřín nebo třeba Žandov.

Tady je jeden slovníček, tady druhý a tady dokonce vícejazyčný.

Zapsáno v 17:19          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Změny klimatu a skleníkové plyny

Rusové nechtějí podepsat Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů. Američani od něj odstoupili už v roce 2001.

Pokoušel jsem se z různých zdrojů na internetu získat odpověď na jednoduchou otázku: O kolik procent se proti nějakému datu zvedly emise skleníkových plynů? V nejrůznějších textech (například tady, tady, tady nebo tady) jsem našel naprosto neuvěřitelné hrátky s procenty. Víceméně jsem pochopil, že 65% skleníkových plynů tvoří vodní pára, kolem 25% oxid uhličitý, zbytek tvoří například metan, oxid dusný apod. Pak se mluví o "skleníkovém efektu", který je normální a "přídatném skleníkovém efektu", který je způsoben ze 70% růstem koncentrací toho oxidu uhličitého, zbytek tvoří ostatní plyny. Vodní pára vliv nemá. Koncentrace oxidu uhličitého od 18. století stoupla asi o 30%, dnešní tempo je cca 0,5% ročně. Mně z toho vychází, že každým rokem se vlivem CO2 zvyšuje koncentrace skleníkových plynů asi o 0,125% (0,5%ní přírůstek 25%ního podílu CO2 na skleníkových plynech) a od 18. století to dělá asi 8%. Je to hodně? Nebo málo? Takové hnutí Duha má katastrofickou vizi poměrně důkladně rozpracovanou.

Zajímavý je i názor protistrany. Poukazuje zejména na nekorektní výběr vzorků, na zpětné vazby, které proces regulují a také na to, že současná měření přepoklady nepotvrzují.

Každý ať si udělá názor sám.


Když už jsem tak hledal, našel jsem zajímavé informace o historii zim (nebo o zimě v historii?).

Zapsáno v 14:10          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 2. prosinec 2003   

Musíte vidět: Nemáte o čem psát?

Použijte generátor příspěvků o ničem. (v angličtině)

Zapsáno v 16:05          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Spisovatelství a vydavatelství Kapitána Kida

Říkají vám něco jména autorů knížek Jaroslav Velinský, Kapitán Kid nebo taky Charlie P. Stonebridge, Agáta Bílá a Václav Rabský?

Četli jste detektivky se soustružníkem Otou Finkem či malířem Augustinem Velikým, antarktické detektivky s Christy Biggsem nebo sci-fi o zachránci světa jménem Rang Vietto?

Zpívali jste si někdy u táboráku Slabocha Bena?

Tak tohle všechno má na svědomí Jaroslav Velinský. Tady jsou jeho stránky. .

Zapsáno v 13:38          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Jak se nenarodil Ježíšek

Moc pěkná minipovídka z alternativní minulosti.

Zapsáno v 10:54          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Pobavilo mě: Atomová bomba pro každého

Vyrobit atomovou bombu je tak snadné!

Zapsáno v 10:08          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 1. prosinec 2003   

Ci boha!: Udělejte něco pro vlast, přestaňte spořit!

Zatímco na jedné straně slyšíme, jak si musíme naspořit, že se o nás nikdo nepostará, až budeme staří, ekonomové varují, že úspory jsou nebezpečné pro hospodářský růst. Rozumíte tomu někdo?

Zapsáno v 11:03          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Úvod do lovu lebek

Před časem jsem odkazoval na článek o kanibalismu, tenktokrát to jsou lovci lebek od stejného autora.

Zapsáno v 09:32          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Quíz: Co se přihodilo Václavu IV. v roce 1394?

Výsledek ankety ohledně Janů Nepomuckého a Husa mě trochu překvapil. Já osobně, ačkoliv vím, že byli současníci, mám pořád Jana Nepomuckého spojeného s protireformací a barokem, čekal jsem tedy více odpovědí, že Jan Hus žil dřív.

Jan Nepomucký se vlastně jmenoval Jan z Pomuku (Nepomuk se dříve jmenoval Pomuk). Narodil se někdy po roce 1340, nejdřive byl písařem, v roce 1380 se stal farářem u sv. Havla na Starém Městě Pražském. Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 08:00          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Aktuality: Jak mě našli 11/2003

Listopadová uzávěrka výrazů, kterými se přes vyhledávače dostali na tyto stránky.

Některé chápu Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 07:56          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...Šuplíky:


Starší věci ...


Stojí za vidění ...


Přečtěte si:


Hledej: zde všude


RSS TXT


Created by:
Created by EasyBlog

Adviced by:
jak psát webpravednes.gif(4 kb)
blogportal.gif(2 kb)


220475893

mudd[zavináč]mudd[.]wz[.]cz