... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...

Joseph Heller: Hlava XXIIToto je stará verze stránek (rok 2003)


novou verzi najdete zde


pátek, 28. listopad 2003   

Pobavilo mě: Škoda 1001000100 - vládní prototyp

Tedy, jednu fotku dlouhé škodovky sestavené ze svařených embéček už jsem viděl, ale kompletní recenzi vidím poprvé :-)). Nevím, jestli je lepší to auto, nebo ta recenze. Z té bych vyzdvihl zejména tyto perly:

... Pro aktivity na podlaze vozu je tato pokryta (neškrábajícím a neobtiskujícím) kobercem Kovral, na bočních stěnách jsou nenápadná víceúčelová madla a střecha vozu má protipodpadkovou úpravu. ... Ovládání je zcela intuitivní, překvapí pouze nefunkční ruční brzda a poněkud méně přesné řazení pětimetrovou tyčí. ... Jízdní dosah vozu je ovlivněn montáží přídavné třílitrové nádrže z mopedu Stadion a ještě více tím, že původní čtyřicetilitrová nádrž byla demontována.

Zapsáno v 13:38          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Sbírka optických (sebe)klamů

Sbírku optických klamů najdete na BlueCat. Moc pěkné. (via Albertovy stránky)

Zapsáno v 11:58          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 27. listopad 2003   

Muddosloví: Blogeři dětem (taková individualistická úvaha)

Od malička jsem byl zvyklý chodit do přírody, po horách a tak. Jednoho dne jsem zjistil, že provozuji outdoor trekking. Nějakou dobu jsem uvažoval, že si udělám stránky na internetu s příspěvky, odkazy a pod. Pak se objevily nástroje, které mi to umožnily a já zjistil, že jsem bloger.

Internetové stránky s příspěvky tu byly i před blogerskou vlnou a budou i po ní. Tahle vlna ale přinesla řadu nástrojů, které umožňují snadnou publikaci příspěvků a snadné sledování cizích příspěvků. Nebýt jich, tak mi to za tu pakárnu s denní aktualizací HTML kódu nestojí. Publikuji příspěvky, čtu cizí příspěvky, občas na ně odkážu a občas se jimi nechám inspirovat. Mám ale trochu rozporuplný pocit z toho, jak se pořád zdůrazňuje "blogerství". Někde jsem už narazil na blogerské dogma, diskuse o tom, co je a co není blog, jestli to, co není blog nepoužívá tento název neoprávněně. Já se slovu blog snažím vyhýbat, jsou to prostě moje stránky, které jsou vytvořeny v EasyBlogu, protože mi nejvíc vyhovoval a splňují tedy asi kritéria pro blog. Jsem tedy bloger.

Nějak ale nevím, proč se má skupina lidí s podobným způsobem vytváření stránek prezentovat jako komunita v úplně jiné oblasti. Teď mám na mysli akci Blogeři dětem. Proč zrovna blogeři? Proč se má vytvářet nějaké blogerské ghetto? Tu akci nevymysleli blogeři ale jeden konkrétní člověk. Ale zapojit se do ní mohl kdejaký webmaster, bez ohledu na to, jestli jeho stránky jsou blogem. Pokud z příspěvků odstraním trvalé odkazy a stránky tak ztratí (?) charakter blogu, přestanu být blogerem a akce se mě netýká? Já tu akci podpořím, ale ne proto, že jsem bloger, ale že je to dobrý nápad. A věřím tom, že budou i blogeři, kterým to jako dobrý nápad nepřijde. Je to jejich věc, blogerství nezavazuje a nemělo by být ani kvalifikací či diskvalifikací. Co až se příště objeví akce "Blogeři za mír"?

Zapsáno v 15:56          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Proč pojede nemocnice domů?

Jana Hybášková: Proč pojede nemocnice domů?

Ta paní je mi čím dál tím sympatičtější, to ji asi brzo vyhodí.

UPDATE: Netrvalo ani 24 hodin a fakt ji Cyril vyhodil :-( Ach jo. Tady je s ní o tom rozhovor.

Zapsáno v 13:21          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Sexuální poradna Dr. Tatiany

Milá doktorko Tatiano,

jsem mladý moderní sameček pobřežnice. Vím, že NE znamená NE – takhle bych se ale nikam nedostal. Samičky mého druhu jsou tvrdá děvčata: kdykoli se pokouším přátelsky se sblížit, dostanu nakládačku. Proč jsou tak nepřátelské? Mohu s tím něco udělat?

Více na Scienceworldu.

Zapsáno v 11:07          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Něco je jinak: Předkolumbovská mapa Ameriky je zřejmě pravá

Mapa zobrazuje tehdejší svět, včetně severního pobřeží Severní Ameriky při Atlantském oceánu. Obsahuje text ve středověké latině a legendu popisující, jak Leif Eiriksson, Seveřan, nalezl kolem roku 1000 novou zemi a nazval ji Vinland. Vědci datovali mapu do období kolem roku 1400. Někteří badatelé následně přišli se spekulacemi, že Kolumbus tuto mapu mohl použít, aby v roce 1492 objevil Nový svět.


Předkolumbovská mapa Ameriky je zřejmě pravá

Zapsáno v 09:49          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Jak přicházejí v EU poslanci o mandát?

Buzková si nechala zmenšit prsa, poslanci to komentovali, teď je aspoň co řešit, hurá! V tomhle článku mě ale zaujalo prohlášení předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti Anny Čurdové:"Chování politiků bohužel přesně kopíruje postoje celé společnosti. Jenže politik by měl v tomto jít ostatním příkladem, on by se měl snažit posunout nás blíž civilizovanému světu. Stát se taková věc v Evropské unii, tak věřím, že do hodiny by politik přišel o svůj mandát."

Pokud by tohle prohlásila nějaká paní v autobuse, ani nemrknu. Ale pokud to prohlásí předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti, podle mě dost vysoký vládní úředník, předpokládám, že ví, o čem mluví. Žil jsem v naivní iluzi, že o mandát se dá přijít tak, že skončí volební období. Asi bych i chápal, že se o něj dá přijít po spáchání nějakého závažného trestného činu. Ale jestli stačí okomentovat něčí prsa, tak potěšpánbůh.

Zapsáno v 09:32          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

středa, 26. listopad 2003   

Ci boha!: Už to začalo, velebnosti!

Jednou to přijít muselo. V tomhle světě k tomu směřujeme všichni. Ale proč právě Nikaragujci?

Zapsáno v 13:54          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Připravte se na vlnu emigrantů z Lichtenštejnska

Lichtenštejci trpí ve ztrnulé feudální monarchii habsburského typu. Absolutistický knížepán může dokonce odvolat vládu. To je jako za feudalismu. Co na tom, že mu to schválila téměř dvoutřetinová většina obyvatel. Rada Evropy ví líp, co potřebují, zařadila proto Lichtenštejsko na seznam problémových zemí. Jasně, EU plně respektuje státní suverenitu, ale vocamcaď-pocamcaď *). To, že Lichtenštejcům takové zřízení nestojí ani za demonstraci není ještě důkazem, že jsou s ním spokojeni. Ostatně, vyvolat nespokojenost zas není takový problém. Pár měsíců cílevědomé šikany knížete pána ze stany EU dodá nakonec někomu odvahy a nějaké nepokoje nakonec vzniknou. EU pak rozpoutá několikaměsíční jednání, které oběma stranám umožní konflikt vyhrotit. Pak konečně přijde ke slovu plán Atlantia.

Ještěže má Lichtenštejnsko jen 35.000 obyvatel, do České republiky jich odtud moc neuteče.


*) Tento výraz má sice v záhlaví stránky Baldachýn, ale moje maminka ho prokazatelně používala už v 70. letech minulého století.

Zapsáno v 13:28          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Válka, o které jsme se neučili

Jednou z opomíjených kapitol druhé světové války je takzvamá Zimní válka 1939/40 mezi SSSR a Finskem, která začala právě před 64 lety. No schválně, co jste se o ní učili ve škole?

Čtyřiapůlmilionové Finsko se dokázalo bránit víc než 100 dní a způsobit sovětské armádě obrovské (v poměru k významu konfliktu) ztráty. Sověti ztratili asi milion vojáků, 1000 letadel a asi 2300 tanků. Navíc si udělali ostudu, která jim ale paradoxně byla k užitku, protože Němci na základě tohoto konfliktu podcenili jejich sílu.

Finové měli mrtvých podstatně méně, přišli ale o významné území. Ani ne tak rozlohou, jako průmyslem a infrastrukturou. Navíc si muselo poradit se 450.000 uprchlíků. Především ale přišlo o iluze. Samo se dlouhodobě bránit nemohlo a a západní demokracie jednaly a řešily tak dlouho, až nechaly Finsko padnout. Jedinou významnou pomoc nakonec poskytlo hitlerovské Německo, po jehož boku pak Finové v roce 1941 znovu vstoupili do války. Ale to už je jiná kapitola.

Pro nás to snad může být příkladem toho, jak by asi vypadala situace v září 1938, kdyby se tehdejší Československo rozhodlo bránit. A nebo možná ne. Historie nezná slovo "kdyby".


Pokud přežijete ten pravopisný masakr, můžete si rozsáhlý článek na toto téma přečíst na serveru valka.cz.

Zapsáno v 10:38          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 24. listopad 2003   

Ci boha!: Připálené lebky

Dým z lebek a kostí přivolal hasiče

Zapsáno v 17:09          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Quíz: Mohli se potkat?

Plánované zrušení soutěže O poklad Anežky České mně docela mrzí. Mám pocit, že historické povědomí u nás není nic moc a tenhle pořad ho docela zajímavou formou trošku podporoval. Samozřejmě, všichni jsme absolvovali ve škole dějepis, ale často to bylo spíš biflování dat než nějaké vedení k chápání historických souvislostí.

Chtěl bych proto zkusit takovou malou soutěž. No, spíš anketu. Pokusím se každé pondělí položit nějakou historickou otázku a další pondělí na ni odpovědět a položit další. Nechci, aby to byly otázky typu "kdy se narodil" a podobně. Budu se snažit pokládat takové otázky, které alespoň trochu nastíní nějaké souvislosti, nebo upozorní na něco, o čem se moc nemluví.

O uživatelích internetu přdpokládám, že pro ně není problém si informaci najít. Účastníky bych proto poprosil, aby nejdříve na otázku odpověděli a pak teprve hledali. Vaše odpovědi budou pro mě vodítkem pro volbu dalších otázek.

A ještě něco. Jedinou výhrou pro vás bude vědomí, že jste odpověděli správně ;-)


Takže začínáme, dnes to bude taková otázka na rozjezd:

Vyhodnocení ankety
Mohli se potkat Jan Hus a Jan Nepomucký?
Ano, mohli 6 hlasů
Ne, Jan Hus žil dřive 2 hlasů
Ne, Jan Nepomucký žil dříve 3 hlasů

Zapsáno v 07:24          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pátek, 21. listopad 2003   

Musíte vidět: Brm brm brm urááá!

Pokud také podléháte vžitým stereotypům v pohledu na současné Rusko, asi vás nepřekvapí průběh soutěže v pití vodky. Já vím, už je to starší zpráva, ale stojí za zaznamenání.

Zapsáno v 12:16          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Opsáno: Kdo je Didactylos?

Jako inspiraci ohledně hlášek na novém kabátku pro Didactylos (jak jinak to napsat, kdyz je to TA Didactylos) a jako informaci pro ty, kteří nevědí, o co jde, jsem vykuchal úryvky z Malých Bohů od Terryho Pratchetta. Takové menší čtení na víkend ;-)


"Didactylos. Zvláštní jméno. Víte, myslím, že to znamená Dvouprstý."

... Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 10:38          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Krajníci

Jezdím autobusem k metru, autobus tam má konečnou. Cesta probíhá tak, že celou cestu nastupují lidé a na konci všichni najednou vystoupí. Přesto si značná část z nich sedá na krajní sedadla, tedy do uličky, ačkoliv místa u oken jsou volná. Výsledkem je, že další lidé, kteří si chtějí sednout, tyto krajníky přelézaji. Na konečné pak vystoupí všichni společně.

Nechápu to. Co je to za reflex, který je nutí zůstat na kraji? Většinou to nejsou čekači, vystupují beze spěchu. Je to nějaký podvědomý strach z obklíčení v koutě u okna?

Zapsáno v 09:43          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Aktuality: Blíže nespecifikovaná akce

Blíže nespecifikované akce se můžete zúčastnit blíže nespecifikovaným způsobem v blíže nespecifikovaném čase. Má to být trochu legrace, trochu schválnost, trochu provokace, trochu blbost. To je tak asi všechno.

Proč mám pořád pocit, že pod pojmem FlashMob se skrývá známá dětská hra "na někoho se domluvíme a něco mu provedeme"? Po téhle hře mi z dětství zůstal dost hořký pocit a ačkoli ji dnes občas s kamarády hraju, dávám si zatraceně velký pozor, jestli to i "oběť" chápe jako legraci.

Nevím, proč mi tahle asociace přišla na mysl, nejspíš je to úplná blbost a ta akce bude úplně o něčem jiném.

Zapsáno v 08:39          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 20. listopad 2003   

Ci boha!: Příjmení jako domény v .CZ

Fascinující výzkum, jehož výsledky jsem nějak nepochopil, podnikl J. Angelovič

Zapsáno v 17:00          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Odposlech v automobilu není zásahem do soukromí?

Jiří Bílý (ODS) si minulé úterý postěžoval na zasedání výboru pro obranu a bezpečnost, že mu Amler sdělil, že sněmovní komise nemá právo kontrolovat případy, kdy jsou odposlechy instalovány v automobilech. Nejde prý o zásah do soukromí bydlení.

Více AhasWeb z 19.11.

Zapsáno v 15:04          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: O akceschopnosti vlády

Pan Blaha si dal práci a vystopoval v denním tisku vládní způsob řešení invaze Romů ze Slovenska.

Zapsáno v 11:00          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Tarifová epidemie byla zřejmě smrtelná

V centru Prahy kolem Florence už minimálně hodinu, ale spíš déle, není signál od T-mobile. Co tak asi mohly chytit BTSky od Nicol Lenertové?

UPDATE: Naskočilo to po poledni, takže výpadek kolem 2-3 hodin. Signál nebyl ani na Smíchově.

UPDATE2: Píše o tom i Mobil.CZ

Zapsáno v 10:57          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

středa, 19. listopad 2003   

Musíte vidět: Evoluce psacích strojů

Já věděl, že ten článek jednou znovu najdu:

Evoluce psacích strojů od pana Zrzavého.

Mimochodem, všimli jste, že slovo TYPEWRITER je celé obsaženo v horní řadě kláves?

Zapsáno v 13:14          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Co je to spravedlnost?

Malá epizoda z antiky na Scienceworldu

Zapsáno v 10:14          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 18. listopad 2003   

Muddosloví: Muž v jámě

V poslední době jsem si přečetl pár článků či příspěvku na téma nehody u Nažidel (19 mrtvých v patrovém autobusu). Vůbec se nedivím příbuzným a známým obětí, že nenávidí člověka, který tehdy ten autobus řídil. Zaráží mě ale takové reakce u lidí, kteří tu událost znají jen z novin. Řidiče pasovali na vraha a hotovo, deset let kriminálu je pro něj málo.

Každý z nás někdy riskuje, někdo víc, někdo míň. Kdo riskuje častěji, vnímá ve svém oboru hranici nebezpečí jinak, než ostatní. Ale je nějaká jednoznačná hranice, kdy se riziko mění v nebezpečný hazard? Je hazardem jezdit na podzim na letních pneumatikách? Od kterého dne? Od jaké teploty? Je potenciálním vrahem táta, který se nechá ukecat a vezme malého kluka na Dračí zub? Z pohledu táty horolezce nebo mámy baletky? Je potenciálním vrahem učitelka, která jde s dětmi podle silnice? Ne? Bude si to myslet i matka dítěte, které se náhle rozhodlo ze skupiny vyběhnout rovnou pod auto? A není potenciálním vrahem člověk, který vůbec vleze za volant?

Jestli existuje člověk, který nikdy neriskoval cizí život, například nikdy nevlezl za volant unavený, nikdy nešel na červenou, nikdy neztratil kontrolu nad lyžemi na sjezdovce, nikdy nespustil oči ze svěřených dětí, nikdy narychlo nezbastlil elektrický přívod nebo si nikdy nezapálil v lese, tak mu hluboce závidím. Já ale patřím spíš k těm, kteří "si přece dají pozor" a mám pocit, že většina ostatních také. Včetně toho řidiče. Ten si dával pozor tak, že jezdil dvacet let bez nehody.

Nechci hodnotit, jak moc riskoval, neumím to posoudit a jinak to asi připadalo jemu tehdy a jinak nám teď. Míra následků takového hazardu bohužel dost často neodpovídá míře rizika. Nikde není napsáno, že malé riziko znamená méně obětí a velké více obětí. Většinou to totiž prostě vyjde. Bohužel, někdy ne. Jemu to nevyšlo a každému z nás to nemusí někdy vyjít. Zaplatí za to a následky ponese celý zbytek života.

Nedokážu si představit, co bych teď dělal na jeho místě. Přesněji řečeno, představit si to dokážu, ale vím, že pod tlakem okolností se budu chovat jinak, než jsem si představoval. Nevím, jestli bych se dokázal setkat s příbuznými těch mrtvých a jestli bych o tom vůbec dokázal mluvit. Pokud má ten člověk svědomí, těch devatenáct životů ho bude trápit do smrti. A mně je ho líto. Odnáší to i za nás, kteří zatím riskujeme bez následků.


Viděl jsem dav lidí, kteří kamenovali muže vhozeného do hluboké jámy. Ti měli svou jistotu. Byli si jisti, že oni v té jámě nejsou. Z radosti, že oni v té jámě nejsou, házeli tak prudce, jak to jen šlo. (Terry Pratchett: Malí bohové)

Zapsáno v 10:44          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pátek, 14. listopad 2003   

Musíte vidět: Desetníky, dvacetníky a mariáš

Ještě jednou, "aktuálně", článek o možných následcích zrušení desetníků a dvacetníků od pana Zrzavého.

Odkazy na další články tohoto autora najdete zde.

Zapsáno v 12:20          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Pokyn č. D-253

Pokyn č. D-253 Ministerstva financí Uplatňování daně z přidané hodnoty po zrušení platnosti 10 haléřových a 20 haléřových mincí hezky komentují na Neviditelném psu. Doporučuji i diskusi pod článkem.

Zapsáno v 08:35          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 13. listopad 2003   

Muddosloví: Jak nepodávat informace

iHned zveřejnil výsledky průzkumů veřejného mínění . Nechápu, co vedlo autora k předávání řady čísel formou textu. Četl jsem ten článek jednou, dvakrát, třikrát, ale nakonec jsem si ta čísla musel sepsat do tabulky:

odpůrce tabulek tímto zdvořile žádám o odpuštění :-)

% ODS KSČM ČSSD KDU US SNK SZ CELKEM
TNS Factum 18,6 13,7 9,6 6,7 1,0 49,6
CVVM 29,0 14,5 13,5 9,0 3,5 69,5
TNS Factum (prognóza) 35,3 23,4 16,6 13,2 2,0 6,0 2,0 98,5

Co se z ní dovíme? Jaké jsou podle TNS Factum preference méně než 50% národa. A co ten zbytek? Nevědí? Nechtějí říct? Nepůjdou k volbám? Budou volit někoho jiného? K čemu je taková informace? Jaký má v té souvislosti význam titulek "Unionisté propadli v preferencích na jedno procento". Jedno procento z čeho?

CVVM už dává dohromady alespoň skoro 70%, ale i tam se nabízejí stejné otázky. Co těch zbylých 30%? Proč tedy jedna agentura získala odpovědi od cca 50% lidí a druhá od cca 70%?

Jedinou jakžtakž odpověď nám dá údaj o prognóze TNS Factum, jenže to je zase prognóza a ne výsledek výzkumu.

Ach jo. Takže nezbývá, než si informace nakonec zjistit vlstními silami:

TNS Factum: Stranické preference a volební prognóza

CVVM: Stranické preference v říjnu 2003 ( +znění otázky)

Zapsáno v 16:50          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Jahody chráni proti kosmickému záření

Píše se na Oslu.

Pokud bychom chtěli člověka ve vesmíru chránit obdobnými dávkami jahod jako to činil Rabin u svých zvířecích svěřenců, pak ještě zbývá dořešit, kde ve vesmíru sehnat pro každého člena posádky půl litru natrhaných jahod denně.

Zapsáno v 14:10          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Hádanka: Co mají společného?

Co mají společného?

Nespokojení všech zemí spojte se. Není důležité, jestli chráníte zvířata, blokujete dálnice, nadáváte kapitalistům, američanům, rasistům, fašistům nebo liberálům. Hlavně, když jste PROTI, bereme všechny.


Prohlášení Iniciativy za sociální fórum

Zapsáno v 09:43          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

středa, 12. listopad 2003   

Muddosloví: O reklamaci platby kartou

Přemýšlím, proč mě tak zaujalo, že něco funguje tak, jak bych si představoval.

Přišel nám domů výpis ze spořitelny. Když jsem ho procházel, zjistil jsem, že máme v jeden den dvakrát po sobě odečtenou stejnou částku za nákup v Delvitě. Moje žena, která tehdy platila, si vzpomněla, že se tam pokladní nějak prala s terminálem a že je možné, že něco zmáčkla dvakrát.

Na rubu výpisu jsem se dočetl, že v případě reklamace mám navštívit svou pobočku spořitelny, nebo mohu zavolat na bezplatnou linku. Zavolal jsem tedy na bezplatnou linku. Tam jsem se mačkáním čísel donavigoval až k operátorce, která mi poradila, že mám navštívit pobočku. Co mě ale hlavně zaujalo, poradila mi, že mám mít s sebou doklad o tom, že jsme tu částku neplatili.

Pochopitelně jsme doma zjistili, že jsme si neschovali ani účet za to, co jsme platili (schováváte si účty za 280Kč?), tak se žena rozhodla navštívit Delvitu a zkusit z nich vyrazit duplikát. Moc jsem tomu nevěřil. O to víc jsem byl překvapen, když mi večer řekla, že jí rovnou peníze vrátili, omluvili se a řekli, že se spořitelnou už si to vyřídí sami.

Asi se z toho hned tak nevzpamatuju.

Zapsáno v 08:58          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 11. listopad 2003   

Muddosloví: Pohádka o dynamickém inovativním království

Bylo jednou jedno dynamické a inovativní království. Vládl mu dynamický a inovativní král, který pravidelně školil všechny své poddané, aby byli také dynamičtí a inovativní. Každé ráno se král ptal kouzelného zrcadla: "Pověz mi, zrcadlo, kdo je na světě nejdynamičtější a nejinovativnější?". A zrcadlo odpovídalo: "Jsi velice dynamický a inovativní, ale králů, jako jsi ty, je na světě jako máku."

Král se kousl do rtu a pustil se do práce. Motto království, umístěné na bráně do hradu, nechal předělat z čtvercového na obdélníkové. Hradní noviny, které museli povinně poddaní číst, nechal předělat z formátu A4 na formát 30x30cm. Stanovil dny, kdy museli poddaní chodit oblečeni v barvách královského erbu. Když se ale ráno ptal znovu kouzelného zrcadla: "Pověz mi, zrcadlo, kdo je na světě nejdynamičtější a nejinovativnější?", zrcadlo odpovědělo: "Jsi velice dynamický a inovativní, tvé království se dostalo na seznam nejobdivovanějších a ty sám jsi žhavým kandidátem na titul Král roku. Ale jsou i další, stejně dynamičtí a inovativní králové."

Král z toho byl nešťastný. Trápil se a v noci nespal. Ráno smutně pokuřoval v hradní bráně a když típal vajgla do uhrabaného písku v naleštěném popelníku, náhle ho osvítil nápad!. Povolal na hrad mistra z cechu řezačů pečetí a přikázal mu vyrobit pečeť, aby se do popelníku vešla. Jmenoval pak páže, kterému dal za úkol písek v popelníku pečlivě uhrabávat a pokaždé do něj otisknout královskou pečeť. A tak všichni poddaní i zahraniční návštěvy mohou teď típat vajgly do královské pečeti a král se usmívá, protože ví, že na tohle nikdo jiný nepřijde.

A kouzelné zrcadlo? To se smíchy počůralo.

Zapsáno v 10:15          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Mobilní nakupování

O tom, že mobilní technologie nás neodcizují, ba naopak, se dočtete na Piguláriu.

Zapsáno v 09:53          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 10. listopad 2003   

Pobavilo mě: Southpark

Zase jedna mánie :-)

Tak tohle bych mohl být .

Zapsáno v 16:30          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Další happening, tentokrát pod Petřínem

Performance dosud neznámého umělce se uskutečnila v neděli v Praze. Svou kontroverzní akcí vyjádřil svůj protest proti něčemu, nebo se rozhodl manifestovat svou podporu něčemu jinému. Nehodící se škrtněte. Bohužel zanedbal marketingovou stránku projektu, takže se mluví o vandalismu a ne o umění. Autor se má ještě co učit.

Zapsáno v 16:04          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Hledá se nový hostitel?

ČSSD to má spočítané, teď už je to nepochybné. Lidovci zahájili odpoutávací manévr, Kalousek povede lidovce doprava. V rozhovoru říká "KDU-ČSL je pevnou součástí stávající vládní koalice a dodrží koaliční dohody za předpokladu, že tak budou činit její partneři." Jinými slovy: vytlučeme, co se dá a pak ji potopíme. Proto taky Kalousek do vlády nepůjde. A přitom je to takový zkušený člověk.

Zajímavé není ani tak to divadýlko, jako spíš to, jak dlouho už to lidovcům vychází a jak už se všichni těší na spolupráci pravicových stran. Přitom používají jasně parazitní strategii a zkušenosti ukazují, že každý hostitel dopadne nakonec stejně. Bohužel je to asi volební matematika. V okamžiku, kdy přes 20% křesel blokuje KSČM s.r.n., se pro získání většiny tonoucí i parazita chytá.


Biolog Piekarski roku 1954 napsal, že za parazity se pokládají živé organismy, které na určitou dobu nebo trvale žijí na úkor jiného, zpravidla většího organismu, hostitele, u něhož získávají potravu, popřípadě v němž nebo na němž žijí. Ve většině případů jej neusmrcují. Jsou-li od svého hostitele trvale odloučeni, zahynou. Mrtvého hostitele parazit nevyhledává.[1]

Někteří parazitičtí helminti ... ovlivňují chování svého hostitele cílenými chemickými nebo mechanickými zásahy do jeho nervového systému. Vyvolanými změnami chování zvyšují pravděpodobnost svého přenosu z jednoho hostitele na druhého.[2]

Zapsáno v 13:46          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pátek, 7. listopad 2003   

Aktuality: Anglická verze těchto stránek pro massa Bob :-)))

Díky InterTranu (via Baldachýn) jsou teď tyto stránky dostupné v angličtině. Pokud je to tedy angličtina. My jsme tomu ve škole říkávali "massabobština", vzniklo to snad podle nějaké hlášky z filmu nebo knížky, něco ve smyslu "Tom přijít za massa Bob říkat lopata zlomit"


Mimochodem, výsledek překladu názvu těchto stránek Č->A->Č je zarážející:

mrtvý muž v Yossarianově stanu -> dead men within Yossarianově wigwam -> bez citu clovek v Yossarianově chatrč

Tak nevím, jestli bych to tu neměl přejmenovat.

Zapsáno v 20:03          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Berní rula

Nakladatelství LIBRI vydává knihu Berní rula.Generální rejstřík ke všem svazkům berní ruly 1654 doplněný o soupis poddaných 1651 . Snad se jednou dostane i na internet, abychom si mohli online najít naše předky. Takhle si je můžete najít maximálně v PDF a to se ještě musíte jmenovat od A :-(

Zapsáno v 12:59          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Pobavilo mě: Manželský dialog

Nebojte se, není to "Dala bych si chipsy". Tentokrát je to "Co si dáš k večeři".

Zapsáno v 09:04          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Od po* k po* - etymologická úvaha inspirovaná VŘSR

Původně jsem chtěl napsat, jak nám zatvrzelá pravoslavná církev zachránila polistopadový vývoj. Kdyby totiž zavedli v Rusku gregoriánský kalendář o rok dřív, udála by se říjnová revoluce (pro pamětníky: VŘSR) v listopadu a obsadila by tak listopadový termín. Jak bychom pak říkali "polistopadovy vyvoj"? Nebo, přesněji řečeno, co bychom si pod tím představovali? Jenže pak mi došlo, že je něco jinak. Je jasné, že "říjnová revoluce" by obsadila místo "listopadová revoluci", jenže tenhle výraz je stejně poměrně málo frekventovaný (Goggle: 124 odkazů) a místo toho se ujala "sametová revoluce".

Jinak je to ale s se slovem "polistopadový". Na internetu jsem nenašel žádný výskyt slova "poříjnový" a to by mohl mít jak význam "po VŘSR", tak "po 28.říjnu 1918". Ani listopadový temín by tudíž neobsadil.

Výraz "po*" ve spojení s měsícem je podle všeho novotvarem vzniklým krátce po druhé světové válce. Možná proto, že první světovou válkou byl už obsazen termín "poválečný" a tak se od té doby náš vývoj dělí na pokvětnový (pár nesmělých výskytů), poúnorový, polednový, posrpnový a polistopadový.


Abych se ještě ale vrátil k tomu gregoriánskému kalendáři: příběh prosazování gregoriánského kalendáře je opravdu zajímavou kapitolou dějin. A s motivem ztracených dní si pěkně pohrál Umberto Eco ve Foucaultově kyvadle.

Zapsáno v 09:03          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

čtvrtek, 6. listopad 2003   

Musíte vidět: Právní rozbor Prodané nevěsty

Byl znovuobjeven na Neviditelném psu (Via Bláznivá Markéta, kde si také můžete přečíst výborný australský vtip)

Zapsáno v 13:44          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

středa, 5. listopad 2003   

Musíte vidět: BACKSPIN: Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru

Zajímavý blog (v angličtině) BACKSPIN se zabývá analýzou (či spíše kritikou) informování médií o Izraeli. Stojí za to minimálně proto, že na konkrétních příkladech ukazuje, jak lze tu kterou skutečnost překroutit, nafouknout či jinak významově posunout. Třeba použitím širokoúhlého objektivu.

Weblog je svázán se stránkami HonestReprting.com se stejným zaměřením. Na nich mě zaujala story o fotografii policisty a zbitého studenta. Co všechno se pod ni dá napsat?

PS: Jasně, že zprávami manipulují všichni. Nebudu polemizovat s názorem "oni to dělají taky". Tady je ale pěkně ukázáno JAK se to dělá.

Zapsáno v 11:51          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Co všechno musí číst trafikant?

Požadované osvědčení však může získat jen člověk, který má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání, dvouletou praxi v prodeji zdravotnických prostředků a doklad o proškolení výrobcem. Řeč je o vyhlášce, podle které smějí prezervativy vydávat jen prodejci, kteří na to mají speciální osvědčení (zdroj: iDnes). S obvyklými kobližními argumenty o tom, jak to po nás chce EU blablabla.... Prostě krávovina, která omylem platí už tři roky a kdykoli se na ní dá živnostník nachytat, až se k tomu někdo rozhodne.

Mě ale zajímá trochu jiná věc, než jestli smí trafikant prodávat kondomy. Spíš bych rád věděl, jaké všechny zdroje má vlastně takový trafikant sledovat. Jak se vůbec doví, že vlastně nesmí ty kondomy prodávat? Je povinen sledovat vyhlášky ministerstva zdravotnictví? Jestliže prodává časopis "pes, přítel člověka", je povinen sledovat i nařízení veterinární správy? Týkají se ho vyhlášky ministerstva informatiky, protože používá kalkulačku? Já vím, že to zní jako pitomosti, ale to ta věc ohledně kondomů taky. Kolik vyhlášek denně každý z nás porušuje, protože o nich neví a vůbec ho nenapadlo, že by tam nějaká pitomost mohla být?

Co když jednoho dne každému z nás přijde dopis s modrým pruhem, s předvoláním za účelem kontroly provozování dýchání? Jsem paranoidní nebo se smyčka už stahuje?

Zapsáno v 11:03          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

úterý, 4. listopad 2003   

Aktuality: Našel jsem pár příspěvků

které se poztrácely někdy v začátcích, kdy jsem s EasyBlogem laboroval. Proto jich je tolik najednou.

Zapsáno v 17:39          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Dušan Třeštík

Český odborník na středověk s velmi neučebnicovým pohledem na tyto problematiku


Český raný středověk

Cena za český stát? Deset tisíc otroků (rozhovor pro LN)

Zapsáno v 17:35          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Euromýtus?

Tenhle "euromýtus" mně zaujal zejména tím vysvětlením, proč to není EUROmýtus. Stejně jako u problému s balenými koblihami, direktiva EU tady funguje jako alibi pro úředníky na nižších/regionálních úrovních, kteří jenom "rozpracovávají" obecný canc shora. EU nenařizuje použití barevných míčů, to jen direktiva probublává přes několik úrovní úředníků, kteří v podstatě jen vykládají pojmy, upřesňují termíny, zapracovávají připomínky a v konečné fázi už nejspíš ani nečtou poslední verzi. A to je podstata problému. Nejde o to, že si na nás EU něco vymyslí, jde o to, že se trajektorie takovýchto dokumentů potáhne až z Bruselu a cestou dosáhne tak obludných rozměrů, že se budou divit všichni včetně autorů. Nakonec, tenhle jev "rozpracovávání" není nic nového. Když Karel IV. vydal nařízení, že na stavbu pražského mostu mají dodat vejce, městští radní ve Velvarech nařízení "rozpracovali" tak, že přivezli vejce natvrdo a syrečky. V té primitivní době je ovšem všichni prohlásili za hlupáky.


Neviditelný pes: Edikt o prasečí zábavě

Zapsáno v 17:32          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Orwell

Před sto lety se narodil G.Orwell, výšlo při té příležitosti pár zajímavých (a pár blbých) článků:

Ladislav Jakl: Newspeak jako orwellovské téma

Benjamin Kuras: Spletl se Orwell o dvacet let?

Zdeněk Zbořil: Orwellovské vzpomínání a zapomínán

J.Pehe zase o tom jak nemá rád Klause, tentokrát u příležitosti Orwelova výročí

Zapsáno v 17:32          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Nájezd Maďarů u Strakonic

Zajímavý článek o jednom masakru z doby, kdy byl kníže Václav nejspíš malým klukem najdete na serveru Archeologické místo (via Scienceworld)

Zapsáno v 13:37          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Ci boha!: Zase už umění?

Umělci se zase projevili. Opravdu nechápu, co je to za umění, polepit cizí vitríny papírem s reklamou na sebe. Není to tak dávno, co jsem nadával, že dnešní umělec potřebuje hlavně drzost a marketing. Tohle je ukázkový případ. Nejen že zneužívá reklamní prostor, ale i klasické marketingové triky (Dneska to bouchne) a tvrdí, že to dělá jen proto, aby nás zachránili.

Tak přemýšlím, že se na to umění přece jen asi taky dám. Třeba bych mohl protestovat proti ošklivým fasádám tak, že bych je polepoval reklamou na svoji (shodou okolností fasádnickou) firmu.

Zapsáno v 11:29          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

pondělí, 3. listopad 2003   

Muddosloví: Chvála sýrů

Sýry jsou jedním z nejgeniálnějších vynálezů lidstva. Když o tom tak přemýšlím, pokud se surovina nechá zpracovat nějakým mikroorganismem, bývá většinou výsledkem nějaká mňamka. Ať už vznikne zpracováním tvarohu, sladu nebo švestek. Zobrazit pěkně vcelku ...

Zapsáno v 15:24          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Musíte vidět: Studie o budoucnosti armády

O budoucnosti armády České republiky rozhodnou politici

Pracovní dokument k současným problémům resortu Ministerstva obrany České republiky, Praha září 2003. Vypracovali Ivan Gabal, Antonín Rašek, a pracovní skupina.

Zapsáno v 15:17          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Muddosloví: Muž, který neexistuje, ale hlavně bordel, který existuje

Místo jednoho brněnského programátora zapsala VZP do registru někoho jiného. Je to sice trapná chyba a stálo by za to prověřit kontrolní mechanismy, ale stalo se, co se dá dělat.

Naprosto ale nechápu, jak je možné, že nikdo nedokáže říct, kde chyba vznikla. VZP ("Vysvětlili jsme panu Stuchlíkovi, že za to nemůžeme," říká vedoucí oddělení registrace brněnské pobočky VZP) získává údaje z ministerstva vnitra ("Jeho rodné číslo je podle evidence obyvatel v pořádku," tvrdí Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra. ). V době, kdy každá firma musí být schopna zdokladovat poslední korunu a na všechno musí být x podpisů a razítek, minimálně jedna z těchto institucí není schopna doložit co předala, nebo co převzala.

Fascinující na celé skutečnosti je, že VZP evidentně nemají zavedeny žádné postupy, jak problém špatných dat opravit. Zatímco jeden úředník volí osvědčenou metodu "občane, polib nám prdel" (V pojišťovně mu řekli, že si má zažádat o ověření rodného čísla na ministerstvu vnitra. Musí vyplnit formulář, zaplatit kolek a podat žádost.), jiný, vstřícnější úředník řeší problém neoficiální cestou (Údaje v evidenci už neoficiálně opravil. Teď čeká na potvrzení z ministerstva vnitra.), která ovšem, pokud by se stala oficiálním řešením, by také neměla do Kocourkova daleko ("Byl jsem s ním už i za revizní lékařkou, od níž něco potřeboval").

Nerad bych se mýlil, ale jestli tento iniciativní leč neoficiální postup někde něco důležitého opomene, má se momentálně dočasně neexistující pán za pár let nač těšit. Kam se hrabe Vlasta Burian s falešnými zuby na ischias.

UPDATE: k podebnému závěru došel i HLOG

Zapsáno v 13:46          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...

  

Pobavilo mě: Sexuální příručka z roku 1894

Už mi to kdysi několikrát přišlo mailem, ale ten text je opravdu dokonalý.

Zapsáno v 13:41          ( mudd )         [Trvalý odkaz]           Vaše názory ...Šuplíky:


Starší věci ...


Stojí za vidění ...


Přečtěte si:


Hledej: zde všude


RSS TXT


Created by:
Created by EasyBlog

Adviced by:
jak psát webpravednes.gif(4 kb)
blogportal.gif(2 kb)


220475893

mudd[zavináč]mudd[.]wz[.]cz