... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

5.04.2005   

Ci boha!:  Gross se zřejmě chystá skřípnout strýce Vika

Já té rošádě jinak porozumět nedokážu. Schválně sledujte mé myšlenkové pochody a dejte mi vědět, kde dělám chybu?

Zapsáno 5.04.2005, 17:45:00      ( mudd )      
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/133012
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0504archiv.php#133012">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Gross se zřejmě chystá skřípnout strýce Vika</a>


Komentáře

(poslední jsou až dole)

(Petr Souček - Mail - WWW) Vloženo 05.04.2005, 18:07:47

Tohle jsem taky nikdy nepochopil.

Gros si půjčil od Vika, tak mu také peníze vrátí, proč by ho měla zajímat nějaká transakce mezi Rodem a Simkaničem?

Navíc ta směnka byla na 1,2 nebo 1,3 miliónu a ne na 900 tisíc.


(binarniladin - Mail - WWW) Vloženo 05.04.2005, 18:38:51

Podle mě tomu nerozumíš jen a jen proto , že nejsi předseda vlády..:o)) Nebo naopak..nejsi předsedou vlády proto, že nejsi schopen uvažovat jako GroSS.::o))

Můj náhled (Tomáš - Mail - WWW) Vloženo 06.04.2005, 11:22:25

Je-li to tak, jak píšeš, tak:

1) Rod dostane zpátky své prachy na základě prodeje virtuální směnky Grossovi. Bude tedy spokojen

2) Vik je z toho venku - půjčil si 900 000,- půjčil 900 000,-, takže nezískal ni netratil. Protože směnka neexistuje, ví, že nikdo si na něm nic nevezme, protože mu nikdo nepředloží směnku k proplacení. Navíc může machrovat, že on nic a že on rád zaplatí, když mu někdo předloží směnku ...

3) Gross si vpodstatě koupil svůj dluh. Kdyby koupil skutečnou směnku, přivedl by Vika do problému. Virtuální směnku ale může Vik s klidem ignorovat.

Celé je to vpodstatě nákup vlastního dluhu, což se stává poměrně často a poměrně často získá dlužník od věřitele (oklikou) svůj dluh podstatně levněji.

Jestli tím chtěl Gross přispět k průhlednosti celé transakce, tak se mu to moc nepovedlo, což takřka bezvýhradně platí o všech jeho dosavadních krocích. Jediné, co bych viděl jako rozumný důvod tohoto postupu by byl fakt, že má podezření, že zaplatil-li by řádně Vikovi, kterému dlužil, Vik by si peníze nechal, protože ví, že Rod, ani nikdo jiný, už nemá směnku.

Mudde, to je jednoduché :-) (Vít Blaha - Mail - WWW) Vloženo 06.04.2005, 11:23:02

Tak se obchoduje s "dluhy" zcela normálně. Jen jsou tam samozřejmě různé "diskonty" související s nadějí na obdržení příslušné dlužné částky.

Takže tedy ten bod 8. Gross "odkoupí" Rodovu směnku za Vikem. Vik je až do odkupu věřitelem Grosse a dlužníkem Roda. V okamžiku Grossova nákupu směnky se Gross stává Vikovým dlužníkem i věřitelem (a Vik totéž vůči Grossovi), Gross může okamžikem nabytí předmětné Rodovy směnky svůj závazek vůči Vikovi započíst proti pohledávce ve stejné výši. Udělat to může nezávisle na vůli Vika.

Myslím, že jako hezký modelový případ by se to mohlo zařadit do učebnic ekonomie.

Hodně často se tento případ používá ve stavebnictví. Investor Gross si u nejlevnější stavební firmy Vik objedná stavbu baráku. Stavební firma Vik vyhrála tendr díky tomu, že je rozhodnutá svým subdodavatelům nezaplatit a tím dosáhnout nejnižší ceny (a po dokončení zakázky a zkasírování investora Grosse, stavební firmu poslat do konkurzu). Jenomže když subdodavatel Rod, zjistí oumysly stavební firmy Vik, dohodne se s investorem Grossem na odkupu své pohledávky vůči stavební firmě Vik a Gross pak zkrátí své plnění stavební firmě Vik o výši pohledávky kterou odkoupil. Velmi prosté a účinné :-)

To je účel (anssa - Mail - WWW) Vloženo 06.04.2005, 23:28:54

Proč se divíš, že tomu nerozumíš? To byl účel, zmást pokud možno všechny... Mě pan Gross zas tak moc nezmátl, chce jen mlžit... Jediné, co mi vrtá hlavou je, že pořád mluví o bytu, ale zapomněl na bazén a na zařízení... Jistě ne levné... To už je jaksi mimo... A pak, která banka by mi půjčila, když už mám úvěr...Tedy to tvrdil pan Gross, že si vzal úvěr na bydlení a jeho žena měla úvěr na podnikání... To jsou asi nepodstatné otázky... A ono by jich bylo víc... Ne nadarmo se říka, kdo lže, ten krade... Pan Gross řekne, že nebude jednat s KSČM a klidně s nima sedí za hoďku a půl u jednoho stolu... Nechci dělat ukvapené závěry, ale o něčem to svědčí...Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   


[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...