... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

1.06.2006   

Muddosloví:  Předvolební úvahy pravicového voliče

Asi nejsem jediný, kdo ví, že bude volit se skřípěním zubů.

Pokud se člověk podle politického kompasu pohybuje názorově nedaleko středu někde v pravém dolním kvadrantu (pravice-liberál), moc voleb nemá. Pokud se někomu taky honí hlavou, jakou taktiku zvolit, třeba mu tahle úvaha k něčemu bude.

Pomůcky:
Letos se na internetu objevila řada pomůcek, které nabízejí možnost porovnání vlastních názorů s názory, programy, nebo hlasováním některých stran. Asi nejlepší mi přijde kohovolit.eu (zajímavé je, že podle stran mi vyšla nejbližší KDU-ČSL, ale podle konkrétních poslanců Martin Říman z ODS), ale další jsou i na iDnes.cz nebo aktuálně.cz .

Výchozí předpoklady:

  1. Jak jsem se už zmínil, jsem poněkud pravé orientace, takže vypadávají levicové strany.
  2. Představuju si parlament, kde se pracuje, ne kde se kecá. Chápu, že rétorické schopnosti mají při přesvědčování svou váhu, ale nepřeceňoval bych to. Takže volit podle toho, kdo vypadá v televizi nejsympatičtěji asi nemá cenu.
  3. Má-li být strana k něčemu dobrá, nestačí, že dokáže postavit pár osobností pro parlamentní volby, chtělo by to nějaké zkušenosti z politiky na nižší úrovni, stranické zázemí, odborné zázemí, ... Tím vypadává většina malých stran.
  4. Spíš než konkrétní sliby v programu mě zajímá směřování konkrétní strany. Jinými slovy "zrušíme X" nebo "zavedeme Y" mě zajímá míň, než dlouhodobé směřování. Až se totiž budou po volbách tvořit koalice, strany své sliby snadno obětují. Pak bude spíš podstatné, kam směřuje koalice. A to se odvíjí od toho, jak silně dokážou jednotlivé strany za tímto směřováním stát. Tím vypadávají další strany.
  5. Ano, vím že je to sprostá manipulace ze strany médií, ale většina stran opravdu nemá šanci se do parlamentu dostat. Budu přihlížet k průzkumům.
  6. Změna není program.

Co prolezlo filtrem (abecedně, aby se někdo neurazil), jsem si označil plusy a mínusy, některé záležitosti budící údiv jsou označené otazníkem
KDU-ČSL
+ Je to poměrně jasně vyhraněná konzervativní strana. Člověk ví, do čeho jde.
- Jejich snaha "konat dobré skutky" se občas mění v pokusy o násilné vnucení drakonických řešení (Karas-potraty, Severa-drogy, Janeček-kouření). Je otázka, jestli tyhle extrémy u nich představují úchylku nebo trend.
- Jejich vazba na katolickou církev — viz třeba kravál kolem smlouvy s Vatikánem
+- Jsou skoro v každé koalici, což sice na jedné straně vypovídá o určité "bezzásadovosti" na druhé straně v ní dokážou hrát poměrně významnou roli v kontrastu se svým volebním výsledkem (teď s Paroubkem teda ne). Otázka je, jestli malá strana (nebo malý stát — že, Česko?) může mít jinou, úspěšnější, taktiku, než lavírovat mezi většími spojenci abýt tak trošku kurva ;-)
+ Jejich politici na této úrovni bývají poměrně vyzrálí lidé, nevzpomínám si na žádného mladíčka, co by šel ze školy do politiky a nikdy nedělal nic jiného
? Ač se ohánějí prioritami jako rodina a solidarita, jejich lidi podezřele často (na tak malou stranu) končí jako ministři obrany, vnitra, zahraničí. A nebo jako ředitel BIS ;-)

ODS
+ Je to pravicová strana. Doufám. Alespoň podle ODS mínus .
- Ale po Topolánkově smlouvě už si tím nejsem tak jistý. Skoro mi to připadá, jako by zahodili modrou šanci a rozhodli se před volbami změnit orientaci. Pro mě je to signál určité bezzásadovosti.
- Některé politiky tam fakt nemusím. Možná, protože je mi to teoreticky nejbližší strana, na ni uplatňuji jiná kritéria.
- Tlustý mě nějak nedokázal přesvědčit o své enomické erudici, na Julínka jsem jenom zíral, u paní Němcové mám tak trochu pocit, že byl uplatněn princip pozitivní diskriminace, výstupy stínové vlády vůbec ... hmmm :-( Její práce v opozici mě teda moc nepřesvědčila. Prohlášení typu "Pan X škodí této zemi a měl by odstoupit" tam snad generuje nějaký automat. Po modré šanci už neštěkne pes.
- Ve vrcholové politice se uplatňují lidé, kteří vylezli ze školy rovnou do vrcholové politiky (Langr, Pospíšil, jaká je vlastně role Dalíka?)
+ Připadá mi, že má poměrně schopné hejtmany
- Mám pocit, že by potřebovala obměnu. Jenže pokud dostane hodně hlasů, tak k ní nedojde — bude to vykládáno jako úspěch současných představitelů a ne jako zoufalý krok zoufalých voličů


SNK-ED
+ Poměrně sympatický program, pár poměrně zkušených lidí ...
- ... jenže ti už většinou sedí v Evropském parlamentu
+ Poměrně dost lidí ze samosprávy (hlavně díky SNK)
- Mizerné procento v předvolebních průzkumech !!!
? Můj dojem (možná mylný) je, že se hlavně v případě ED jedná spíše o stranu pražskou a Evropskou, než celočeskou (možná souvislost s předchozím bodem?)


Zelení
+ Je tam pár celkem slušných lidí ...
- ... ale ti, co znám, jsou stejně na nevolitelných místech
? Taková zvláštní kombinace autoritářství v oblasti životního prostředí a liberalismu ve všem ostatním
- Uhl a spol
- Interval mezi skandály v jejich vedení je kratší, než jejich volební období
? ještě že volby budou už tak brzo, snad se do té doby nestihnou pobít nebo vyloučit ;-)

Závěr:
Na základě těchto úvah jsem vyloučil Zelené a nejspíš i SNK-ED. Zbývá ODS a lidovci. Poslední dobou se ODS tak rozplizla, že mám pocit, že lidovci jsou skoro víc napravo. A nebo aspoň vím, kde jsou :-) . Pokud jde o jejich úchylky, nemají naštěstí tolik hlasů, aby je prosadili a to zbylé konzervativní směřování mi celkem vyhovuje. ODS by mi vyhovovala svým směřováním asi nejvíc, ale jejím vedením jsem čím dál tím víc otrávený.

Takže si asi za plentou hodím korunou.

A budu kroužkovat.

Zapsáno 1.06.2006, 14:53:37      ( mudd )       Komentáře (7)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/335770
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0606archiv.php#335770">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Předvolební úvahy pravicového voliče</a>[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...