... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...

Jmenoval se Mudd. Nikdo se nemohl upamatovat, kdo to vlastně byl a jak vypadal, nejméně ze všech kapitáni Pilchard a Wren ...
(Joseph Heller: Hlava XXII)

blognet   :   


Jestli máte pocit, že se tu články objevují v poslední době jen zřídka, máte v pravdu. Pokud máme ale podobné zájmy, mohou jako náhražka sloužit alespoň moje téměř nekomentované odkazy na del.icio.us (měly by být vidět i ve sloupci vpravo)

31.01.2005   

Muddosloví:  ČT nejspíš zapíchla Největšího Čecha předčasně

Kolem 19:50 už stránka www.nejvetsicech.cz presměrovává na www.czech-tv.cz. Asi už padla, tak to někdo přesměroval, aby mohl jít domů.

Á, pozor změna, o pět minut později už zase přesměrovává správně. Hlasovat se ale nedá, hlásí to problémy s databází. Asi už ho vzbudili a teď nahazuje databázi.


Update: Po chvíli se mění chybová hláška na "zkuste to znovu později"  a ještě za chvíli už se to váří, že ji to odeslalo. Teď ještě jestli přijde ten potvrzovací mail.


Update2: Tak mail s kódem pro potvrzení volby nedorazil ani do rána

Zapsáno 31.01.2005, 20:00:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/108674
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#108674">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: ČT nejspíš zapíchla Největšího Čecha předčasně</a>

  

Muddosloví:  Irák - jak je to vlastně s procenty voličů

Původně to měl být příspěvek na téma "novináři sčítají hrušky a jablka". To si stejně neodpustím. Aspoň iDNES smíchala lidi a voliče. Ale to, co mi na těch číslech přišlo nejvíc divné, totiž proč bylo TAK MÁLO voličů, ve skutečnosti až tak divné není. Irák je plný dětí.
Přes početné sebevražedné atentáty přišlo k urnám přes 60 procent lidí — a o kus dál: "K urnám přišlo asi 8 milionů Iráčanů, tedy něco přes 60 procent registrovaných voličů," řekl mluvčí komise Farid Ajar.

Svůj hlas odevzdalo osm milionů lidí, tedy zhruba 60 procent registrovaných voličů. Oznámil mluvčí ústřední volební komise Faríd Ajar.

Volební komise odhadla celkovou účast přes šedesát procent.

k urnám přišlo nejméně 60 procent voličů. Na základě prvních odhadů to večer oznámila ústřední volební komise


Dost jsem se zarazil, že by 8 milionů voličů tvořilo 60% z celkového počtu voličů. To by znamenalo, že zaregistrováno bylo něco přes 13 milionů lidí. Jenže Irák má kolem 25 milionů obyvatel.


Tak jsem to začal zkoumat a fakt: Podle CIA Factbook jen děti do 14 let predstavují víc než 40% populace (u nás je to 15%), předpokládám, že se volí až od 18 let, takže ta čísla asi sedí. Ovšem při tomhle růstu populace (2,74%) bude za pár let Irák ještě větším problémem, než je teď.

Zapsáno 31.01.2005, 10:42:36      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/108426
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#108426">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Irák - jak je to vlastně s procenty voličů</a>

28.01.2005   

Paranoia?:  Máte anonymní Go, Twist nebo Oskartu?

Tak už si pomalu začněte odvykat. Ach jo, napadá mě X způsobů, jak to obejít, když budu chtít (a budu za to obejití chtít zaplatit - to budou mít bezdomovci čísel) , takže pro normální lidi akorát další buzerace (a neocenitelný zdroj adres pro marketing).

Zapsáno 28.01.2005, 11:12:00      ( mudd )       Komentáře (5)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/107283
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#107283">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Máte anonymní Go, Twist nebo Oskartu?</a>

25.01.2005   

Paranoia?:  Travní naslouchač a šakalova vize

Na iHNed vyšel článek Petra Pitharta (to je ten pán, co slyšel růst trávu) a tentokrát varuje před vyvoláváním strachu z Německa. Celkem tuctový článek, ale v komentářích pod ním je dost "dobrá" vize naší budoucnosti od nicku "šakal". Který má mimochodem dost dobré komentáře i v jiných diskusích, škoda že nemá vlastní stránky, bylo by to ke čtení.


UPDATE: Pozor změna, objevilo se jako příspěvek na Neviditelném psu


Zapsáno 25.01.2005, 10:26:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/106036
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#106036">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Travní naslouchač a šakalova vize</a>

24.01.2005   

Paranoia?:  Domácí výroba piva a riziko s tím spojené

Domácí výroba piva, to by mohl být zajímavý pokus. Má to ale háček. Nejde ani tak o to, co s vámi vypití vlastního piva udělá, průšvih se skrývá v zákonu o spotřební dani. Víte, že když si zkusíte doma vařit pivo, musíte to hlásit na celní úřad?

Zapsáno 24.01.2005, 12:58:00      ( mudd )       Komentáře (5)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/105649
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#105649">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Domácí výroba piva a riziko s tím spojené</a>

19.01.2005   

Muddosloví:  Vietnamci a falešné značkové oblečení

Asi jsem divnej, ale některé věci prostě nechápu. Má vůbec falšování značek nějaký smysl?

Když si jdu koupit do tržnice nějaké hadry od Vietnamců, jdu tam s tím, že potřebuju něco levného a jsem smířený s tím, že kvalita tomu bude odpovídat. Dokonce i když je na tom napsáno Adidas. Problém je v tom, že pokud chci něco "noname" (doufám, že "noname" není taky nějaká značka), tak mám kolikrát smůlu. Na všem je nějaké logo nebo značka a tak holt vybírám aspoň něco, co moc neřve. Ale můžu si ukroutit hlavu, stejně nechápu, co to má za smysl.


Skutečně falešná značka tak zatraktivňuje zboží, aby stála obchodníkům za riziko neustálé buzerace? Rozumí tomu někdo?

Zapsáno 19.01.2005, 16:30:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/103804
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#103804">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Vietnamci a falešné značkové oblečení</a>

  

Paranoia?:  Litera zákona aneb "Švarcsystém"

Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal ... Nevzpomenu si, z čeho ten citát je a jestli jsem ho nezmršil, ale na tuhle právnicko-překladatelsko-zaměstnanecko-živnostenskou debatu sedí.
Ukázka:


 


Zapsáno 19.01.2005, 13:07:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/103797
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#103797">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Litera zákona aneb "Švarcsystém"</a>

  

Paranoia?:  Realitní kancelář Gross&Grossová

Fascinující: V lukrativní oblasti nedaleko Velkých Popovic, to je kousek od Prahy, se dá koupit hektar pozemku za 400.000Kč ? Jestli se iDNES nespletla, vychází mi to na 40 Kč za metr čtvereční. A to se vyplatí!

Zapsáno 19.01.2005, 8:38:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/103703
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#103703">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Realitní kancelář Gross&Grossová</a>

7.01.2005   

Musíte vidět:  Medializace českých politiků - grafy, žebříčky

Server Mediainfo se zabývá analýzou českých médií. To nakonec kdekdo, i chlapi v hospodě nadávají na televizi. Tenhle server ale nabízí tvrdá data.

O sympatiích médií si můžete udělat poměrně přesnou představu z hitparády medializace jednotlivých politiků a nebo si z tohoto hlediska můžete politiky porovnat.


Bomba!

Zapsáno 7.01.2005, 17:38:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99704
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99704">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Medializace českých politiků - grafy, žebříčky</a>

6.01.2005   

Paranoia?:  Začala kampaň proti referendu o euroústavě

Po nedávném vyjádření exprezidenta Havla, že referendum je nebezpečné, teď zase předseda ED Jan Kasl.

Po podepsání ústavy, kterou schvalující ani nečetli se nechal premiér Gross ve věci referenda slyšet, že "Ukáže-li se však v debatě, že může být efektivní i jiný postup, tak to tak není, že je člověk úplně zabetonovaný ve svých pozicích" .


V novoročních Otázkách Václava Moravce se exprezident Havel do referenda už vysloveně obul. Teď na něj navázal předseda ED , podle Pehe "jediné menší pravicové strany, která v současnosti vykazuje určitou životaschopnost a dynamiku".


Jako by to šlo všechno z jednoho hnízda.

Zapsáno 6.01.2005, 13:20:00      ( mudd )       Komentáře (9)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99188
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99188">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Začala kampaň proti referendu o euroústavě</a>

  

Muddosloví:  Největší Čech II. - moje nominace

Uvažoval jsem o tom, že nominace seřadím podle priority, ale nakonec jsem rezignoval a použil chronologické řazení. Při výběru jsem občas narazil na to, že některé osobnosti byly časově nebo prostorově obklopeny několika nahrávači. Co by byla osoba X, kdyby nebylo osoby Y? Je to spravedlivé? Neměl bych nominovat spíš osobu Y? Nakonec ne, ale aspoň se ji pokusím zmínit.


Symbol českého státu a jeho příslušnosti k západokřesťanské církvi, která ať chceme či nechceme nás spojuje s tím, čemu dnes říkáme západní civilizace. Proslavil se zejména svou smrtí z rukou bratra Boleslava I., ale význam jeho legendy daleko přesahuje význam jeho vlastní osoby. Podařilo se mu proniknout až do anglosaských koled. Ale kde by byl, nebýt jeho babičky Ludmily.


 Skutečný sjednotitel českého státu. Teprve po vyvraždění Slavníkovců (dnes bychom řekli "drtivé porážce opozice") se přibližně dnešní české území dostalo pod jednotnou vládu. Zřízením biskupství dosáhl české církevní samostatnosti. Přivedl do země benediktiny a jejich know-how v oblasti zemědělství a informačních technologií. Více třeba zde.


 Po letech bratrovražedných bojů mezi Přemyslovci (které by ale bůhvíjak dopadly, nebýt velkorysosti jeho bratra Vladislava Jindřicha, který se dobrovolně podvolil — doslova šokující ;-) stabilizoval vládu a dokázal udělat z českých zemí významnou součást římské říše. Nejen že od Fridricha II. získal pro ně dědičně statut suverénního království (a pro sebe dědičnou královskou korunu), ale i úřad kurfiřta, jednoho z volitelů císaře. Boj s církví ale prohrál. Je otcem sv. Anežky a populární dánské královny Dagmar.


 Po smrti svého otce Jana Lucemburského, který se proslavil hlavně jako gotický kamikadze "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal" v bitvě u Kresčaku převzal království ve zbědovaném stavu, ale dokázal kombinací obratné diplomacie, manažerských schopností a občasného násilí či podrazů udělat z českých zemí mocné centrum tehdejší kultury.


 Jako náboženský myslitel a reformátor církve dokázal pořádně provětrat prostředí katolické církve, přičemž projevil velkou osobní statečnost. Z hlediska českého má na svědomí nabodeníčka zvrhnuvší se později v diakritiku. Prosadil u Václava IV. Dekret kutnohorský, kterým se pražská univerzita dostala do českých rukou. Bohužel tak ztratila svůj mezinárodní charakter. Za to, co se dělo po jeho smrti nejspíš moc nemohl.


 Politik dost schopný na to, aby dosáhl svého zvolení českým králem, aniž k tomu měl podporu ve svém původu. Dokázal udržovat jednotu země rozdělené náboženstvím, odolávat křížové výpravě i papežské klatbě. Po období náboženských válek zkonsolidoval zemi. Udržel náboženskou toleranci vzhledem ke katolíkům a protestantům, ale Jednotu bratrskou pronásledoval. Jeho zahraničně politické aktivity bývají občas prohlašovány za zákled EU. Málo se ale mluví o tom, že byly zaměřeny proti Turkům.


 Katolík, luterán, nakonec český bratr. Vzdělanec a sběratel. Představitel českých stavů v neklidné předbělohorské době. Ačkoli musel kvůli rodovým dluhům prodat řadu panství, dokázal ještě najít peníze na vyplacení Pasovských aby v roce 1611 odtáhli ze země.


 Židovský učenec, představitel atmosféry rudolfinské doby, legendární tvůrce tajemného Golema a nakonec i genia loci dnešní Prahy.


 Poslední biskup Jednoty bratrské, pedagog, rozenkrucián. Položil základy pedagogické vědy a měl výrazný podíl na vpádu Švédů na konci třicetileté války.


 Novinář, básník, politik. Realista a hlavně břitký satirik. Jeho texty se stále dají číst.


 Zakladatel Československé republiky, univerzitní profesor, politik. Za posledních patnáct let se o něm snad napsalo všechno.


 Ne to není vtip. Není tu jako největší vynálezce, sportovec, básník či daltonista. Mýtus JC nám dovoluje s nadhledem se podívat na náš komplex malosti, vytváření mýtů o velikosti a hádání se o maličkostech. A na tkový nadhled to musí být velký Čech ...


Všimli jste si? Nějak se mi velcí Češi přemnožili :-)

Zapsáno 6.01.2005, 8:12:00      ( mudd )       Komentáře (4)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99062
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99062">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Největší Čech II. - moje nominace</a>

5.01.2005   

Muddosloví:  Největší Čech I. - Kritéria

Anketa o největšího Čecha mi přijde jako docela dobrý nápad. Ani ne tak proto, že by se konečně ukázalo, jako spíš proto, že od ní čekám "nastavení zrcadla". Mohla by nám toho totiž hodně říct o nás.

Když jsem přemýšlel, koho nominovat, nejdřív jsem si začal psát jména. Bylo jich hodně. Začal jsem jednotlivé osobnosti vzájemně porovnávat a došlo mi, že je to špatný začátek. Musím se odpíchnot od nějakých kritérií. Upozorňuji, že jsou to moje kritéria a nečiním si nárok na jejich univerzalitu či objektivitu. Už sám pojem "největší" je čistě subjektivní. Kdyby měl být objektivní, nebylo by potřeba hlasování, stačil by metr ;-)


Především si musím ujasnit, v čem spočívá velikost. Je důležitější, jaký člověk byl a co udělal, nebo jaký za ním zůstal mýtus? Fulghum v jedné své knížce říká "Věřím, že mýty jsou silnější, než skutečnost" a něco na tom bude. Řadu skutečností, které s mýtem nejsou v souladu stejně velikost mýtu převálcuje. Koho dnes zajímá, že praotec Čech byl nejspíš vrah, obézní Hus připravil univerzitu o její světovost, Balbín byl nejspíš tak trochu pedofilní a ke vpádu Švédů do Čech výrazně přispěl Komenský. To co nám velcí Češi zanechali, má samozřejmě často povahu materiální (Český stát, Karlův most, nabodeníčka, spisy, kontaktní čočky), ale pro ten vnímaný pocit velikosti má asi větší význam nějaký mechanismus hrdosti na své češství v souvislosti s dotyčnou osobou (To my, Češi, jsme dali světu pedagogiku! Jasněže Komenský, ale to byl přece Čech, ne? To my jsme postavili Karlův most, zabrali Českou kotlinu, porazili křižáky a vynalezli kontaktní čočky.).


Dalším důležitým argumentem pro velikost dotyčného Čecha je, zda se s jeho jménem setká člověk v cizině. Teď nemyslím zrovna Servíta nebo Kyseláka, ale třeba dobrého krále václava, o kterém si zpívá na Vánoce anglosaský svět, ačkoli to byl jenom kníže.


Dalším pro mě důležitým kritériem je identifikace dotyčného se zdejším územím či jazykem. Takže například příborského rodáka Sigmunda Freuda si škrtám a může si za to sám ;-)


Připadá mi velmi ošemetné nominovat nějakou současnou osobnost či osobnost doby nedávno minulé. Jednak proto, že nedávná historie se ještě neustálila a pohled na některé osobnosti se rychle mění, jednak proto, že si nevezmu na svědomí tu paseku, kterou by nadělalo vítězství žijícího čecha v jeho životě.


Nebudu nominovat ani žádného sportovce, jednak proto, že jsou většinou živi a jednak proto, že úspěch ve sportu považuju spíš za úspěch individuální, který ostatním přináší maximálně prožitek pocitu sounáležitosti s vítězem.


Přesné zadání zní Znáte někoho, kdo se narodil, žil nebo působil na území Čech, Moravy nebo Slezska? Zasloužil se o společenství žijící na tomto území a významně ovlivňuje jeho život? Na první pohled je to zadání neobyčejně vágní, vejde se do něj třeba i Ježíš, který se tu nenarodil, nežil ale nepochybně tu působil. Nejdřív jsem si říkal, že to je špatně. ale čím déle o tom přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že je to správně. Špatné by naopak bylo vytyčit dopředu mantinely, kdo nesmí být považován za největšího Čecha. Nepochybně se objeví spousta menšinových nominací s několika hlasy, ale podstatné je, kdo dostane nejvíc. Výsledek bude dán povědomím Čechů o své vlastní identitě a neměl by být předem omezován.


(Pokračování ráno)

Zapsáno 5.01.2005, 18:05:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/99059
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#99059">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Největší Čech I. - Kritéria</a>

4.01.2005   

Musíte vidět:  Vánoční apokalypsa 2025

Na Nový rok jsem se zamýšlel nad tím, jak bude náš život ovlivňovat IT. Teď jsem objevil moc pěknou povídku na tohle téma na DigiWebu:

Zapsáno 4.01.2005, 6:51:00      ( mudd )       Komentáře (2)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/98313
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#98313">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Vánoční apokalypsa 2025</a>

3.01.2005   

Ci boha!:  Mluvil prezident 1. ledna také k ženám?

Skoro zajímavější, než vlastní prezidentský projev jsou reakce na něj.

Celkem se ztotožňuji s tím, že od projevu se toho zas až tak moc čekat nedá a stejně ho brzy všichni zapomenou. Ovšem napsat na projev recenzi z ženského pohledu, která nemá kromě pár citací nic společného s projevem a mám podezření, že ani s ženským pohledem, to už je kumšt:


Zapsáno 3.01.2005, 14:34:00      ( mudd )       Komentáře (0)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/98310
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#98310">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Mluvil prezident 1. ledna také k ženám?</a>

1.01.2005   

Muddosloví:  Jaká asi bude role IT, až zase začne feudalismus?

Mimořádně pesimistická prognostická úvaha. Když je ten nový rok ;-)

Necítím se být povolán k diskusím, jestli budoucnost patří spíše open source projektům nebo komerčnímu software, případně jestli se vývoj bude ubírat spíše cestou software nebo hardware nebe něčeho, co je od každého kousek. Na těchto otázkách je totiž zajímavé hlavně to, jak málo lidí zajímá odpověď. Přesněji řečeno, zajímavý je odstup většiny uživatelů od samotných pokusů o pochopení problematiky.


Jak říká můj oblibený A. C. Clarke, jakákoli dostatečně pokročilá technologie je nerozlišitelná od magie. To by ale samo o sobě nebylo tak znepokojující. Dokud s úžasem zíráme na raketoplán nebo s hrůzou na Temelín, můžeme si říkat, že vlastní život máme stále ještě pod kontrolou, pokud pomineme riziko nějakých katastrof. I když něvěřícně hledíme pod kapotu vlastního auta a marně hledáme svíčky či karburátor, zbývá nám pocit, že existuje spousta dalších možností, jak se dopravit z místa A do místa B.


Prorůstání informačních technologií celým naším životem nás ale rozděluje na dvě kategorie. Na ty, kteří vědí, a na zbytek světa, kterému ti, keří vědí, říkají BFU. Samozřejmě můžeme namítnout, že je řada lidí, kteří s počítačem vůbec nepřijdou do styku. Jenže jak dlouho ještě? A co digitální televize, mobil, registrační pokladna, za chvilku i lednička či pračka? Nehledě na nepřímý kontakt prostřednictvím daňového přiznání, katastru nemovitostí nebo výplaty důchodů či porodného.


Tak jako se ve středověku dělil svět na ty, kteří věděli a na ty, kteří číst a psát neuměli, dostane se i v budoucnu většina populace do naprosté závislosti na těch pár lidech, kteří vědí, jak to funguje. Přístup k IT se postupně mění z racionálního na náboženský. První příznaky můžeme vidět už dnes. Většina uživatelů už nekomunikuje s těmi, kteří vědí, přímo, ale prostřednictvím nejrůznějších konzultantů, obchodníků a business analytiků. Když totiž komunikují přímo, zjišťují, že diferenciace dosáhla takového stupně, že si už nejsou schopni porozumět. Magický charakter technologií je vidět i na tom, jak stále více uživatelů  přistupuje k IT jako k černé skřiňce a způsob jejího ovládání se stále více ritualizuje. Mezi "Expecto patronum" a "Start — Programy — Účetnictví — Ucetni1 — Marena — Sprava databaze — opravit indexy" nevidí většina uživatelů žádný rozdíl. Prostě je potřeba na základě návodu provést určité kroky a zbytečně to nezkoumat.


Zajímavé je, že kromě těch, kteří vědí, existují ještě ti, kterým se věří, že vědí. Takoví šamani, kteří jednou na tu černou skříňku zkusili vyzrát, ono to vyšlo a od té doby je všichni volají, když něco potřebují. Když to nevyjde, tak to holt nevyjde, ale pořád je lepší to zkusit, než sem tahat toho divnýho člověka z IT. Podobnost s pouštěním žilou je čistě náhodná.


Opojení informačními technologiemi ze strany politiků je samozřejmé. Jednak jsou přesvědčeni, že se tak dá efektivněji řídit státní mašinerie, a tedy odložit otázka smyslu její existence v této přebujelé formě. Druhý důvod je ale už náboženský. Každý správný vůdce totiž musí nabídnout spasení nebo alespoň ráj na zemi. A tak pomáhají politici IT firmám a IT firmy politikům nést pochodeň nového náboženství. Nebo si snad myslíte, že tohle je racionální přístup? ;-)


Informační technologie jsou oborem poměrně mladým a stále zde ještě přetrvává původní misionářské zanícení. Najdou se řeholníci, kteří celý svůj život zasvětili IT. Najdou se i takoví, kteří mají i jiné zájmy, ale těm v IT pomalu ujíždí vlak. O uživatelích ani nemluvě. Většina posluchačů, kteří se chtějí naučit pracovat s účetním programem, trpí při evangelizačních výkladech o databázích, indexech a spoustě dalších věcí, které vědět nechtějí. Ale někdo se možná chytne. Zlom nastane v okamžiku, kdy někdo přijde na to, že daleko efektivněji vysvětlí problém pomocí trpaslíků, kteří tahají čísla chodbičkami v PC a na maličkých vozíčcích je převážejí z počítače do počítače. Uživatelům se uleví, uleví se i těm, co se jim to pokoušeli vysvětlovat a propast se prohloubí.


Z logiky věci vyplývá, že kdo se na 100% věnuje IT, nemá čas na mocenské ambice. Jedním z možných scénářů dalšího vývoje je tak vznik jakési obdoby "trojího lidu": ti, kteří vládnou, ti, kteří mají znalosti a ti, kteří musí pracovat. Ve středověku tu skupinu znalců představovala církev, která dokázala v roztříštěných zbytcích římského impéria nejen vybudovat funkční infrastrukturu, ale především uchovat znalosti antického světa do doby, kdy je bylo možné znovu využít. Benediktinské a cisterciácké řády mimo jiné přinášely zemědělské technologie, které byly pro feudalismus klíčové. Kdo bude tyhle technologie opatrovat, až hordy barbarů nezatížených břemeny hlubokého porozumění, etiky, tolerance a respektu k humanistickým hodnotám s naší vydatnou pomocí rozvrátí naši skvělou civilizaci?


PS: Až nebudete mít co číst, zkuste Chvalozpěv na Leibowitze


PPS: Rabín se vrátil po roce z pouště, kde rozjímal o smyslu života.


Zapsáno 1.01.2005, 8:56:00      ( mudd )       Komentáře (1)
TrackBack URL:    http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/97488
Trvalý odkaz:    <a href="http://mudd.wz.cz/0501archiv.php#97488">... mrtvý muž v Yossarianově stanu ...: Jaká asi bude role IT, až zase začne feudalismus?</a>[CNW:Counter]

Šuplíky:


Kterak odkazy vložit


Starší věci ...


RSS/XML
Vzkaz autorovi
Ohodnotit
průměr 2.11 z 9 hodnotících
Poslední komentáře
Massa Bob veržn :-))

Co se tu dá čekat
politický kompas
Stojí za vidění ...